Zomrel legendárny spevák a skladateľ Vašo Patejdl (†68) na rakovinu pankreasu

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: Elán

Dňa 19. augusta 2023 zomrel slovenský spevák, skladateľ a hudobník Václav Patejdl, známy ako Vašo Patejdl. Tento hudobník bol jedným zo zakladateľov hudobnej legendy Elán a presadil sa aj v sólovej kariére. Jeho piesne z filmu Fontána pre Zuzanu dnes považujeme za kultové. Podľa informácií Denníka N zomrel na rakovinu pankreasu. Rodina a skupina Elán požiadali verejnosť a médiá o rešpektovanie ich ťažkej situácie a súkromia. Čas a miesto poslednej rozlúčky s Vašom Patejdlom budú oznámené neskôr.

 

Informácia o jeho úmrtí prišla z Facebook stránky skupiny Elán, na ktorej sa uvádza, že Vašo Patejdl zomrel v noci z piatka na sobotu po krátkej a ťažkej chorobe. V ich vyhlásení sa píše: „S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že dnes 19. augusta 2023 v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek, náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne, pán VAŠO PATEJDL.“

Vášo Patejdl bol nielen vynikajúcim hudobníkom, ale aj obľúbeným človekom. Jeho hudba dotkla mnohých ľudí, a jeho skromnosť a slušnosť ho robili obľúbeným aj medzi kolegami a fanúšikmi. Speváčka Nela Pocisková ho opísať ako „úžasného človeka, nesmierne pokorného“. Ján Ďurovčík, choreograf, dodal, že Slovensko stratilo obrovského génia a obrovskú osobnosť.

Vašo Patejdl mal nezmazateľný vplyv na slovenskú hudobnú scénu a zostane v našich srdciach ako hudobný génius a vynikajúci človek.