Len vďaka pracujúcim ľuďom Slovensko dennodenne existuje, hovorí predseda Hlasu Pellegrini

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Peter Pellegrini reprofoto

Exkluzívny rozhovor predsedu strany Hlas, Peter Pellegrini, zdôrazňuje dôležitosť pracujúcich ľudí pre fungovanie krajiny. V predvolebnej kampani sa snaží o priamy kontakt s občanmi prostredníctvom interaktívnych stretnutí a regionálnych podujatí. Jeho program sa zameriava na riešenie regionálnych rozdielov v kvalite života a infraštruktúry, a taktiež chce zlepšiť podmienky pre rodiny, seniorov a mladých pracujúcich. Pellegrini chce sa vyhnúť chybám predchádzajúcich vlád a zamerať sa na riešenie problémov občanov namiesto politických hádok.

 

Aké zaujímavé podujatia pripravujete v rámci predvolebnej kampane?

My sme stavili na veľmi úprimný a priamy kontakt s ľuďmi, to znamená žiadne veľké estrádne výpravy, žiadne ťažké umelecké programy, skôr príjemné interaktívne stretnutia s lokálnymi umelcami, bez okázalých pódií s tým, že je to vždy o nejakom kultúrnom malom programe, občerstvení. Chodia so mnou moji kolegovia z kandidátky. A ja sa ľuďom prihovorím a potom samozrejme takým možno nosným alebo takým ťahúňom je tento rok v kampani je aj kniha, ktorú  si veľmi radi ľudia berú a nechávajú si podpisovať, cez ktorú možno aj viac spoznajú. Takže stavili sme na takú veľmi príjemnú neformálnu formu kampane a myslím si, že to ľudia aj tak veľmi  príjemne vnímajú, že sa tým pádom neboja medzi nás prísť. Neboja nás  osloviť nás a priamo hovoriť, čo ich trápi, alebo len jednoducho na podporu.

 

Ktorým oblastiam sa prioritne venujete vo vašej volebnej kampani a ktoré považujete za najkritickejšie?

Najvypuklejšie vidím počas našich výjazdov po celom Slovensku obrovské regionálne rozdiely v krajine. Úroveň a kvalita života je značne odlišná v krajskom meste a úplne iná v niektorých menších mestečkách alebo dedinách. Preto nosnou časťou môjho programu je aj hovoriť o veľkom ambicióznom pláne pre novú vládu, 12 ročný plán definitívneho odstránenia regionálnych rozdielov dobudovať vodovody kanalizácie, opraviť mosty, cesty všade doviezť širokopásmový a vysokorýchlostný internet. Jednoducho urobiť kvalitu života aj v malých mestách aj na vidieku takú istú, ako aj vo väčších mestách, aby sa nám vlastne vyľudňoval vidiek nielen z titulu toho, že nie vždy sa tam nájde dobrá práca, ale mnohí ľudia odchádzajú z vidiekov práve kvôli kvalite života, kvalita zaostáva oproti oproti väčším mestám. Je to obrovská výzva pre Slovensko a v rámci vyspelých krajín OECD má Slovensko tieto medziregionálne rozdiely jedny z najväčších. Je to  obrovská výzva.

Počas mojich výjazdov vždy navštívim nejaké výrobné fabriky, kde sa stretnem vždy s vedením aj so zamestnancami. Tam je najvypuklejší problém po prvé nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily ale čo je najviac alarmujúce, mladí ľudia neprejavujú záujem o fyzický typ práce, neprihlasujú sa na odborné školy a jednoducho nechcú svoju kariéru tráviť ako výrobný zamestnanec niekde vo fabrike, čo nám z dlhodobého hľadiska prinesie vážne problémy, pretože vidím, že zamestnanosť vo fabrikách je vo vyššom veku a  tá generácia, ktorá by rada naučila mladých ľudí, odovzdala im svoje skúsenosti, tak nemá komu a keď sa raz poberú do dôchodku, tak slovenské firmy budú mať vážny problém. Takže tam vidím tento veľký problém s nedostatkom pracovnej sily.  Na stretnutiach so samosprávami, starostami, primátormi vidím to ich veľké trápenie, veľké výpadky v ich príjmoch, ktoré ich dostávajú do ťažkostí, že už nevedia zabezpečiť ani riadny chod štátu.

Pri stretnutiach s ľuďmi sa tie problémy opakujú. Seniori samozrejme ďakujú, že sa nám podarilo od 1.7. mimoriadne zvýšiť dôchodky, ale stále hovoria, že sú ešte aj mnohé neprávosti alebo alebo skrivodlivosti, ktoré treba možno do budúcna opraviť. Mladí ľudia čakajú, že keď si chcú založiť rodinu, aby tie podmienky na založenie rodiny boli podstatne lepšie, aby neboli ovplyvnené ekonomickou situáciou. No a hlavne o čom chcem veľmi otvorene hovoriť počas tejto kampane sú pracujúci ľudia v tejto krajine. 2 milióny ľudí, ktorí denno denne idú do práce vďaka týmto ľuďom tento štát funguje a každý deň existuje. A my ako keby sme častokrát na týchto ľudí zabúdali, venujeme sa rodinám s deťmi, venujeme sa seniorom, venujeme sa deťom a pracujúceho človeka, ako keby sme vo všeobecnosti nevedeli pomenovať, tak sa mu nevenujeme. Práve v kampani chcem o ľuďoch práce hovoriť, pretože len vďaka nim Slovensko dennodenne existuje, funguje a len vďaka týmto 2 miliónom pracujúcich ľudí, vďaka ktorým ostatní dokážu prežiť život, aký žijú.

 

Akým najväčším chybám, ktoré urobili vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera by ste sa chceli  určite vyhnúť?  Čo chcete robiť úplne inak v porovnaní s nimi?

Určite by som v živote nedopustil, aby sa vládna koalícia a politické strany takto extrémne medzi sebou hádali a zaťažovali tým celú spoločnosť a vynervovaní ľudí fakt až do veľkého hnevu. Vláda má od prvého dňa riešiť problémy ľudí a nie problémy seba, to je zásadná otázka. Ďalšia vec, nemôžu sa verejné prostriedky míňať hromadným spôsobom na nejaké výmysly jedného z predsedov politických strán, ako bolo veľké testovanie, alebo iné jeho atómovky, ktoré minuli obrovské množstvo peňazí. Z titulu ekonomiky je po 3 rokoch vlády nemáme žiadnu veľkú investíciu, nemáme nič postavené, nie je kde strihať pásky. To bola najväčšia chyba, že vláda zabudla stavať, zrušila všetky pripravené projekty mojej vlády len z trucu a nové nedokázala žiadne pripraviť. Takže aj tá diskontinuita alebo rušenie všetkého predchádzajúceho bolo podľa mňa obrovskou chybou, lebo nepotrestali Pellegriniho, nepotrestali Hlas alebo bývalú vládu potrestali občanov tejto krajiny, ktorí už mohli mať novú nemocnicu alebo zrekonštruovaný nejaký iný inú vec, ktorú na ktoré už dlhé roky a čakajú, že toto sú tie najväčšie chyby, ktorým by som sa ja určite vyvaroval. Nerušiť všetko predchádzajúce, ak je to dobré a od prvého dňa makať pre ľudí a nie sa venovať svojim vlastným interným problémom.