Okresný súd rozhodol: Republika má zaplatiť lekárovi Sabakovi 15-tisíc eur a ospravedlniť sa

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Okresný súd v Nitre vyniesol rozhodnutie v prospech infektológa Petra Sabaku v jeho súdnom spore s hnutím Republika. Sudkyňa rozhodla, že Sabaka má nárok na nemajetkovú ujmu vo výške 15-tisíc eur. Taktiež rozhodla, že strana sa má verejne ospravedlniť lekárovi na svojom hlavnom profile a 48 hodín po uverejnení ospravedlnenia nesmie na svoju facebookovú stránku pridávať žiadne príspevky.

 

Rozhodnutie však nie je právoplatné, a preto si strana Republika stále môže odvolať na Krajský súd v Nitre.

Infektológ Peter Sabaka sa rozhodol zažalovať hnutie Republika za hanlivé útoky na jeho osobu, ktoré na sociálnych sieťach šírili jeho členovia počas pandémie. Sabaka požadoval ospravedlnenie za viac ako 20 hanlivých výrokov a náhradu škody vo výške stotisíc eur.

Predseda hnutia Republika, Milan Uhrík, sa osobne nezúčastnil na vynesení rozsudku. Advokát strany ospravedlnil Uhríkovu neprítomnosť pracovnými povinnosťami. Uhrík sa na predchádzajúcom pojednávaní v júni bránil tým, že strana Republika nemá povinnosť kontrolovať vyjadrenia svojich členov a tvrdil, že statusy pridávané na stránku strany robia bez jeho vedomia.