Demokratickí poslanci nepodporia otvorenie mimoriadnej schôdze

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Demokrati

Poslanci za stranu Demokrati, ktorých je aktuálne 15, sa fyzicky zúčastnia pondelkovej mimoriadnej schôdze, no nezahlasujú za schválenie jej programu. Toto stanovisko oznámil poslanec NR SR Juraj Šeliga (Demokrati) na piatkovej tlačovej konferencii. Demokrati deklarovali, že sú odhodlaní naďalej bojovať proti Robertovi Ficovi, a ak sa mimoriadna schôdza otvorí, predložia na ňu vlastné znenie uznesenia. O znení uznesenia chceli Demokrati v piatok diskutovať s ostatnými demokratickými stranami.

 

„Budeme na mimoriadnej schôdzi prítomní, no nepodporíme jej otvorenie. Ignorácia Fica nezastaví. Našich 15 poslancov je pripravených bojovať za Slovensko,“ povedal člen predsedníctva Demokratov Juraj Šeliga.

Šeliga informoval, že demokratické strany sa v ten deň nedostavili na rokovanie o spoločnom postupe. Na tomto stretnutí sa Demokrati chceli dohodnúť na novom znení uznesenia, ktoré chceli spoločne predložiť, ak by sa schôdza otvorila.

„Veľmi jasne hovoríme, že Demokrati sú dnes jediná politická strana, ktorá sa otvorene stavia Robertovi Ficovi. Jediná strana, ktorá chce, aby éra Žilinkovania skončila a má plán na reformu prokuratúry. My jasne hovoríme, že s Hlasom nie, že so Smerom nie. Nekrútime sa ako KDH, alebo PS,“ povedal Šeliga.

„My sme na stretnutí so stranami nechceli politikárčiť. Chceli sme sa dohodnúť na spoločnom postupe, pretože to považujeme za dôležité! V prípade, ak sa mimoriadna schôdza otvorí, predložíme na ňu vlastné znenie uznesenia. V návrhu nového znenia uznesenia konštatujeme, že Fico šíri konšpirácie, na Slovensku sa žiadny prevrat nedeje, a zároveň žiadame vládu, aby začala pracovať na komplexnej reforme prokuratúry,“ informoval Šeliga.

Andrea Letanovská, volebná líderka Demokratov, pripomenula blížiace sa výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. „Sovietsky režim pripravil svojich občanov o slobodu voliť, slobodu cestovať, podnikať, rozvíjať svoj talent a byť úspešný. Taká bola predstava režimu o demokracii. A podobnú predstavu má aj Robert Fico: ‚Nesiahajte mi na mojich ľudí, na moje biznisy, na moje vzťahy, a bude pokoj.‘ Inak je to podľa neho prevrat,“ povedala Letanovská.

Podpredseda Demokratov, Jaroslav Naď, zdôraznil, že Robert Fico definitívne potvrdil, že je novodobý Vladimír Mečiar, a vyjadril obavy z jeho spolupráce s ostatnými stranami. „Demokratické strany sa musia Ficovi jasne postaviť. Ak si naši kolegovia myslia, že teraz je čas strčiť hlavu do piesku a snažiť sa byť za pekných, tak sa rozhodne mýlia. Demokratické strany musia spolupracovať a ťahať za jeden povraz proti zlu,“ dodal Naď.