Riaditeľa SIS Michala Aláča prepustili zo zadržania

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Michal Aláč, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), bol prepustený zo zadržania potom, čo bol obvinený v súvislosti s operáciou nazvanou „Rozuzlenie.“ Táto situácia vytvorila veľký tlak na politickú a bezpečnostnú scénu v krajine, pričom prezidentka sa už vyjadrila k Aláčovmu prípadu.

 

Aláč bol prepustený zo zadržania, ale obvinenia voči nemu nie sú zrušené. Na brífingu načrtol, že všetky skutočnosti, ktoré sú s jeho prípadom spojené, bude môcť vysvetliť, keď bude zbavený povinnosti mlčanlivosti. Zároveň zdôraznil, že vo všeobecnosti obvinenie odmieta a nevidel dôvod na svoje zadržanie.

Aláč tiež vysvetlil, že napriek tejto situácii neplánuje odísť zo svojej funkcie. Je presvedčený, že spolupráca s vyšetrovateľmi je dôležitá, ale zároveň musia aj oni pochopiť, že spravodajská činnosť vyžaduje určitú úroveň utajenia.

Jeho právny zástupca, Marián Bošanský, uviedol, že počas zadržania prebiehala konfrontácia výpovede šéfa SIS s iným svedkom a obhajoba si myslí, že dôvody na zadržanie boli neopodstatnené. Považujú obvinenie za nelogické a tvrdia, že nič nepreukazuje existenciu zločineckej skupiny ani zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Celá situácia okolo Michala Aláča a jeho obvinenia má veľký dopad na politickú scénu v Slovensku, pričom sa očakávajú ďalšie vyšetrovania a vyjasnenie tohto zložitého prípadu.