Zemetrasenie v Maroku: Tragédia si vyžiadala viac ako 2000 obetí, viac ako 1400 je v kritickom stave

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Výkrik smútku a bolesti zaznieva v Maroku, keď krajina čelí jednej z najhorších prírodných katastrof v jej histórii. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo 72 kilometrov juhozápadne od turistického mesta Marrákeš, si vyžiadalo už viac ako 2 000 obetí, pričom viac ako 1 400 zranených je v kritickom stave. Marocké úrady a obyvatelia krajiny sú v srdcervúcej pohotovosti, snažiac sa zvládnuť dôsledky tejto tragédie.

 

Podľa Marockého ministerstva vnútra je potvrdených najmenej 2 012 obetí a ďalších 2 059 osôb utrpelo zranenia vrátane 1 404 osôb v kritickom stave. Toto desivé číslo ukazuje na rozsah katastrofy a potrebu okamžitej pomoci a záchranných operácií.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v provincii al-Hauz, kde zahynulo 1 293 ľudí, a v provincii Tárúdánt, kde prišlo o život 452 ľudí. Tieto oblasti boli najtvrdšie postihnuté, pričom silné otrasy pocítili aj v pobrežných mestách Rabat, Casablanca a as-Sawíra.

Marocké úrady vynakladajú maximálne úsilie na zintenzívnenie záchranných a pátracích operácií, ako aj evakuáciu zranených zo zničených oblastí. Je to mimoriadne náročný úkol, keďže zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody a nespočetný strach obyvateľov.

Toto zemetrasenie sa stalo najsmrteľnejším v Maroku za desaťročia. Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 ohrozilo nielen životy, ale aj infraštruktúru a bezpečnosť ľudí. Výrazné škody a strata životov sú dôkazom, aký hlboko sa tieto udalosti zakorenila do marockej spoločnosti.

Kráľ Muhammad VI. vyhlásil trojdňový štátny smútok a všetky štátne vlajky boli vyvesené na pol žrde na verejných budovách. Kráľ vyjadril hlbokú vďačnosť za solidaritu zo strany iných krajín a prisľúbil pomoc pre obyvateľov postihnutých oblastí.

V nedeľu budú všetky mešity v krajine konať „modlitbu za neprítomných,“ aby si obyvatelia mohli uctiť pamiatku obetí tohto desivého zemetrasenia. Kríza, ktorú Maroko teraz čelí, vyžaduje nielen národnú, ale aj medzinárodnú solidaritu a pomoc, aby sa mohla začať obnova postihnutých oblastí a pomôcť ľuďom znovu postaviť svoje životy.