Koniec výnimočnej situácie kvôli COVID-19 na Slovensku je na dosah ruky

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: pixabay

Ústredný krízový štáb schválil zrušenie mimoriadnej situácie spojenej s pandémiou ochorenia COVID-19 na Slovensku. O tom informoval predseda vlády Ľudovít Ódor po dnešnom zasadnutí štábu. Rozhodnutie musí ešte autorizovať prezidentka Zuzana Čaputová. Vláda by následne mohla o zrušení mimoriadnej situácie rozhodnúť ešte túto stredu 13. septembra. Ak to bude schválené, mimoriadna situácia by bola ukončená k 15. septembru o 06:00.

 

Predseda vlády Ľudoví Ódor pripomenul, že mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou bola na Slovensku zavedená v marci 2020. Ódor zdôraznil, že Svetová zdravotnícka organizácia tento rok zrušila globálny stav zdravotnej núdze, keďže COVID-19 prechádza do normálnejšej fázy a už nepredstavuje celosvetové zdravotné riziko.

Úrad verejného zdravotníctva SR už odstránil poslednú vyhlášku súvisiacu s reguláciou spoločenského života z dôvodu pandémie.

Zrušenie mimoriadnej situácie by tiež pomohlo v riešení nelegálnej migrácie, zdôraznil premiér.

„Môžeme teraz, ak bude ukončený tento mimoriadny stav, administratívne vyhostiť nelegálnych migrantov, u ktorých nie je legálna prekážka, ako napríklad to, že prichádzajú zo Sýrie,“ dodal.

Je však dôležité poznamenať, že mimoriadna situácia kvôli ruskej invázii na Ukrajinu na Slovensku stále pretrváva.