VŠZP okráda štát, dostáva peniaze za neexistujúcich poistencov, ktorý majú cca 120-130 rokov

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB SAS

Na dnešnej tlačovej konferencii sa zástupcovia strany SAS, Janka Bitoó Cigániková, Tomáš Salaj, Martin Barto sa  vyjadrili k situácii vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VŠZP). Podľa ich vyhlásení, VŠZP vyčlenila sumu 2,5 milióna eur na poistencov, ktorí sú vo veku cca 120 až 130 rokov, avšak existuje podozrenie, že tieto osoby už nie sú nažive. To znamená, že poisťovne nemá nárok na tieto peniaze. Tento prípad spôsobil pohoršenie medzi verejnosťou a vzbudil otázky ohľadom transparentnosti a správneho hospodárenia vo verejnej poisťovni.

V Slovenskej zdravotnej poisťovni (VŠZP) sa nedávno objavil podozrivý prípad, ktorý zanechal verejnosť aj odborníkov v nemilom prekvapení. Podľa údajov VŠZP figuruje v jej systéme až 2800 poistencov, ktorí majú na dosiahnutie veku 100 rokov a viac. Znepokojujúcim faktom však je, že mnohí z týchto občanov nemajú priradeného žiadneho lekára, a to aj napriek ich vysokému veku.

Strana SAS požaduje dôkladné vyšetrenie tohto incidentu a žiada vedenie VŠZP, aby vysvetlilo, ako mohlo dôjsť k takémuto nesprávnemu využitiu finančných prostriedkov.  Na tlačovej konferencii SASka oznámila, že začne nezávislé vyšetrovanie tejto situácie a dôsledne preskúma celý proces vedenia evidencie poistencov a pridelenia finančných prostriedkov.

Celá situácia vrhá tieň pochybností na dôveryhodnosť VŠZP a podnecuje debatu o potrebe lepšej kontroly a transparentnosti v slovenskom zdravotníctve. Očakáva sa, že vyšetrovanie prinesie jasný obraz o tom, čo sa stalo s finančnými prostriedkami a umožní prijať opatrenia na zabránenie podobným incidentom v budúcnosti.

V tomto prípade je dôležité sledovať, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať a aké kroky bude vláda a VŠZP podniknúť na nápravu a zabezpečenie transparentnosti a správneho hospodárenia v oblasti zdravotníctva.