„Odmieta, že Slovensko je odtrhnuté územie“. Fico sa vyjadruje k vzťahom s Maďarskom a významu stabilnej vlády

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Predseda Smeru Róbert Fico sa na sociálnej sieti vyjadril, že odmieta označenie Slovenska za „odtrhnuté územie“ a rešpektuje maďarského premiéra Viktora Orbána, ale zdôrazňuje potrebu stabilnej, suverénnej a sebavedomej vlády na Slovensku. Voľby v septembri budú rozhodovať o tom, či si zahraniční politici budú môcť dovoliť používať podobný slovník voči krajine.

 

V súvislosti s nedávnymi vyjadreniami maďarského premiéra Viktora Orbána, Róbert Fico sa dôrazne ohradil proti označeniu Slovenska za „odtrhnuté územie“. Vo svojom vyhlásení zdôraznil, že rešpektuje Orbána ako suverénneho politika, ktorý tvrdo obhajuje národné záujmy Maďarska, no zároveň sa odmieta stotožniť s jeho názormi ohľadne vzťahov s Slovenskom.

Obaja politici majú rovnaký názor na význam skupiny Višegrádska štvorka (V-4) a na právo veta v rámci Európskej únie. Sú tiež zhodní v otázke vojny na Ukrajine. .

„Keď som bol premiérom, podarilo sa nám spoločne konsolidovať komplikované slovensko-maďarské vzťahy, pretože sme boli obidvaja politicky silní,“ uviedol Fico. Avšak zároveň vyjadruje znepokojenie nad súčasným stavom slovenskej politickej scény, označuje ju za slabú a vedenú amatérmi bez vzťahu k vlastnej krajine.

Fico nechce pripustiť, aby sa Slovensko označovalo ako „odtrhnuté územie“. Preňho takéto vyjadrenie je neprijateľné. Zdôrazňuje, že v roku 1918 bolo Československo nástupníckym štátom po rozpade Rakúska-Uhorska rovnako ako Maďarsko.

V nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa uskutočnia 30. septembra, sa rozhodne aj o budúcnosti politických reprezentantov na Slovensku a ich postojoch voči krajine. Fico verí, že voľby prinesú silnú, suverénnu a sebavedomú vládu, ktorá bude hájiť záujmy Slovenska a neumožní používať podobný slovník voči krajine, ako sa nedávno stalo.