Hlas – sociálna demokracia ostro odsudzuje vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána o Slovensku ako „odtrhnutom území“

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Viktor Orbán maďarský premiér

Strana Hlas, na čele s predsedom Peterom Pellegrinim, sa na sociálnej sieti vyjadril, že jednoznačne odsudzuje slová maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré označili Slovensko za „odtrhnuté územie“. Takéto vyjadrenie je považované za neprijateľné a predstavuje vážne ohrozenie zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenskej republiky.

 

Vyjadrenia Viktora Orbána zazneli vo verejnom vystúpení, čo vyvolalo pohoršenie a obavy medzi politikmi na Slovensku. „Takáto rétorika je neprijateľná a nemá miesto v medzinárodnom diskurze. Spochybňuje totožnosť a národnú hrdosť Slovákov,“ povedal predseda strany Hlas – sociálna demokracia, Peter Pellegrini.

Situácia je zložitejšia, keďže prichádza v období napätej situácie medzi Ruskom a Ukrajinou, a takéto vyjadrenia môžu mať nebezpečné dôsledky na medzinárodnej scéne. „Musíme si byť vedomí, že takéto slová môžu vytvoriť nebezpečný precedens a oslabiť našu pozíciu v medzinárodnom kontexte,“ dodal Pellegrini.

Strana Hlas a jej predseda sa doteraz snažili upevňovať vzťahy so susednými krajinami, najmä s krajinami Višegrádskej štvorky (V-4). „Spolupráca v rámci V-4 má pre nás strategický význam, a preto si ceníme jednotu a solidaritu medzi našimi krajinami,“ vysvetlil Pellegrini.

Zároveň zdôrazňuje, že Slovensko potrebuje stabilnú a sebavedomú vládu, ktorá by mohla účinne hájiť záujmy krajiny na medzinárodnej scéne. „Tri roky vlády amatérov bez vzťahu k vlastnej krajine nás oslabujú a ohrozujú. Parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia v blízkej budúcnosti, predstavujú jedinečnú príležitosť na zmenu. Máme šancu vytvoriť silnú a v zahraničí rešpektovanú vládu, ktorá by obnovila rešpekt voči Slovensku a posilnila naše postavenie v medzinárodnej politike,“ uzavrel predseda strany Hlas – sociálna demokracia, Peter Pellegrini.

Slovenská verejnosť bude sledovať vývoj situácie a výsledky parlamentných volieb s veľkým očakávaním, keďže budú rozhodovať o budúcnosti krajiny a jej pozícii v medzinárodnom kontexte.