Viktor Orbán dokázal nahnevať Európsku úniu, Ukrajinu i židovskú obec v Maďarsku!

Autor: Redakce

Maďarský premiér vo svojom najnovšom prejave dokázal nahnevať Európsku úniu, Ukrajinu i židovskú obec v Maďarsku. Maďarský premiér Viktor Orbán je známy ako kontroverzný politik, ktorý po ostré slová nechodí ďaleko. Na 31. Letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad vystúpil Orbán s prejavom, ktorý v tomto smere nijako nevybočil z radu. Včera na jeho slová reagovala Ukrajina, dnes je to židovská obec.

Časť Orbánovho prejavu, v ktorom sa dotkol aj otázky miešania rás, pobúril Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ). Vyplýva to vyhlásenia zväzu zverejneného v pondelok agentúrou MTI, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

MAZSIHISZ v dokumente uviedol, že nerozumie časti premiérovho prejavu týkajúceho sa „miešania rás“. Navyše Orbánove slová sú v rozpore s praxou, ktorá doteraz poskytovala židovskej komunite (v Maďarsku) jedinečnú bezpečnosť, a to aj v európskom meradle.

„Naše historické skúseností a rodinné osudy, ktoré s nami stále žijú, nás nútia vystúpiť proti nejednoznačným prejavom v maďarskom verejnom živote,“ píše sa vo vyhlásení. Predseda MAZSIHISZ-u András Heisler tiež požiadal maďarského premiéra o osobné stretnutie.

„Nie sme (Maďari) zmiešaná rasa a nechceme sa miešanou rasou stať,“ vyhlásil okrem iného Orbán, ktorý varoval pred miešaním Európanov s neeurópanmi.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk