Ústavný súd rozhodol o novele Trestného zákona. Takýto postup Slovensko ešte nezažilo!

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Kobi92, FAL, via Wikimedia Commons
Tomáš Taraba (SNS) avizuje, že ešte nie je koniec.

Tomáš Taraba (SNS) avizuje, že ešte nie je koniec.

Ústavný súd SR potvrdil, že pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Ústavný súd zároveň prijal návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a strán opozície na posúdenie ústavnosti novely.

Pozastavenie sa však netýka Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa ku 20. marcu zruší. Celkovo sa však jedná o doposiaľ unikátne rozhodnutie, keďže sa ešte nikdy v histórii Slovenska nestalo, že by súd rozhodol o zákone, ktorý nenadobudol platnosť. Informácie vyplývajú z rozhodnutia na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu o ktorom informovala TASR hovorkyňa Martina Ferencová.

Opozičné strany, ktoré už od začiatku bojovali proti novele zákona neskrývali svoje nadšenie.“Opäť sa ukázalo, aké je dôležité, že máme nezávislé inštitúcie, že máme delbu moci. Toto iba podčiarkuje, aby nemali všetko, aby vládna koalícia nemala ovládnuté všetky inštitúcie,” vyjadril sa Šimečka na tlačovej konferencii Progresívneho Slovenska. Zároveň sa v méně strany poďakoval všetkým, ktorý sa podielali na ochrane právneho štátu.

Z rozhodnutia súdu sa tešilo aj opozičné KDH. “Od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť,“ napísali predstavitelia hnutia v statuse na sociálnej sieti. Zároveň vyzvali členov predsedu vlády a predsedu parlamentu na rešpektovanie rozhodnutia Ústavného súdu.

Ešte nie je koniec

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) však avizuje, že toto ešte neznamená koniec.„Ústavný súd pri trestnom zákone pri niektorých paragrafoch (najmä sadzby, premlčania a kajúcnici) pozastavil ich účinnosť, čo neznamená, že zmeny trestných sadzieb a premlčacích lehôt vyhlásil za protiústavné,“ napísal Taraba na Facebooku. Taktiež upozornil, že ak Ústavný súd zrušil špeciálnu prokuratúru a odobril niektoré zmeny v paragrafoch trestného zákona, tak rovnako logicky bude musieť odobriť aj zmenu trestných sadzieb a premlčacích lehôt.

Vládna koalícia navrhla začiatkom decembra minulého roku reformu trestnej politiky v skrátenom legislatívnom konaní. V rámci jej pôvodného uznesenia navrhuje úplné zrušenie Špeciálnej prokuratúry, znížiť tresty za korupciu či alternovať fungovanie Úradu na ochranu oznamovateľov. Viac sa dočítate TU.