Tomáš Valášek Progresívne Slovensko exkluzívne pre redakciu Vysoká hra: Povinné kvóty pre migrantov je hlúposť, nič také neexistuje! 

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Tomáš Valášek

Tomáš Valášek s Progresívneho Slovenska sa exkluzívne vyjadril pre redakciu Vysoká hra. Fico tvrdí, že by zostal v EÚ, ale obavy sú, že to dá na Viktora Orbána a budeme izolovaný, bez vplyvu a eurofondov. Republika je Ficov parťák a oni sú sa vystúpenie z EÚ a z aliancie. „Obranu sme poctivo 20 rokov zanedbávali“ uviedol Valášek. Podľa Valáška povinné kvóty pre migrantov je hlúposť, nič také neexistuje. 

 

 

Aké sú Vaše priority v oblasti zahraničnej politiky? 

Povedzme si jasne, tieto voľby nebudú o čiastkových zmenách, tu ide o to, aký bude celkový duch a smer zahraničnej politiky. Róbert Fico, síce tvrdí, že by zostal v EÚ, ale naša obava je, že dá na Viktora Orbána a budeme izolovaný, že by sme sa pod jeho vedením, by sme sa ocitli v EÚ izolovaný bez vplyvu, možno aj bez eurofondov. Republika je jeho preferovaný parťák. Oni sú za úplné vystúpenie z EÚ a aj z aliancie. Prieskumy ukazujú, že máme podporu našich voličov. Toto nebude o čiastkovej zmene. Všetky prieskumy ukazujú, že voliči sú na našej strane. PS je jasne na strane Európy a aliancie.

 

Čo v oblasti bezpečnosti a obrany? Mala byť v súčasnej bezpečnostnej situácii obrana jednou z priorít budúcej vlády?

Tu je podstatné povedať, že sme obranu 20 rokov poctivo zanedbávali, s výnimkou posledných troch rokov predošlej vlády. Kritizujeme ich, ale kritiku treba. Konečne rozbehli modernizáciu spôsobom aké 3 volebné obdobia Smeru nedokázali. Tie tri volebné obdobia Smeru napáchali hrozné škody. Okrem kúpy vrtuľníkov sme nekúpili takmer nič. Dávame im zato, že rozbehli modernizáciu. Pritiahli mužov či ženy do obrany, to všetko sa začalo meniť k lepšiemu. Príležitosti na prezbrojenie sa riešili výmenou techniky, ktorú sme dali Ukrajine. Teraz bude dôležité, dohodnúť sa na tom, ako ozbrojené sily majú na najbližších 10 rokov vyzerať. Ideálne si to schváliť aj zákonom. Toto je ten model ozbrojených síl a model rezortu obrany ktorý chceme do 10 rokov. Nájsť najširšiu spoločenskú a politickú dohodu. Nájsť aj ideálne rozpočtové krytie, ideálne ošetrené aj zákonom. To bude taká vízia obrany. Modernizácia začala, ale treba do toho vniesť trochu poriadku. Trochu predvídateľnosti a finančnej stability. Súčasťou rezortu obrany,  je urobiť poriadok v spravodajskej službe. Momentálne riešime, či bola SISka zneužitá na špehovanie jednej z priateliek predsedu Národnej rady. Za iných okolností by za to išiel do väzenia. Chceme transparentnejší výber ľudí do spravodajských služieb, lepšiu kontrolu spravodajskými službami.

 

Mala by pokračovať vojenská pomoc Ukrajine zo strany Slovenska? 

Samozrejme že musí pokračovať, veď keby sme my v situácii Ukrajiny, tiež by sme chceli to isté po našich partneroch a spojencoch, aby nám pomohli. Obzvlášť  ak sme obeťou vojny. Je to dobré a ľudské aj dôležité pre našu bezpečnosť, aby boli ruské vojská čo najďalej od našich hraníc. Keď počujem pána Prigožina, ako sa chváli, že jeho vojská by sa dostali z ruskej hranice k Užgorodu za pár hodín, tak mi tuhne krv v žilách. Takže potrebujeme aby Ukrajina uspela, je to dôležité pre Európu, ale aj pre bezpečnosť Slovenska.

 

Ako ďalej postupovať v rámci reštruktulizácie Ukrajiny? Mali by sa zapojiť slovenské firmy? A ako?  

Tu treba nasypať popol na hlavu aj predošlej vláde. Vláda si dala zistiť ktoré firmy majú záujem. Aj naše firmy čakajú na vyjadrenie od vlády. Na rekonštrukciu Ukrajiny sa prihlásilo aj Slovensko. Ale potom skutok utiekol. Poľské firmy rekonštruujú a naše firmy stále čakajú.  Toto je premiérska téma, premiér by mal odpovedať. Tie firmy budú potrebovať nejaké garancie, či ich investície budú poistené. Budú potrebovať nejaké vstupné investície. Takéto kroky ktoré iné vlády robia, by nemohlo robiť aj Slovensko. Ukrajina je jedna dynamická krajina.

Čo hovoríte ba povinné kvóty pre migrantov? 

Je to hlúposť, takéto nič nie je. Je to výmysel Smeru a pridali sa k nim  aj iné politické strany. Keď niekto nehorázne klame, treba sa tomu vyhradiť a nie pritakávať.  v prípade migračných kríz sa uplatňuje zákon migračnej solidarity Ešte za vlády Smeru, vedenia ministra zahraničných vecí sa od toho radšej dištancujem. Niekto pomôže tým krajinám,, že keď migranti prichádzajú, poskytnú im ubytovanie, technickú pomoc, finančnú pomoc, bol to slovenský národ, kto im prvý pomohol. Bol to nápad vedenia  ministra zahraničných vecí menovaného Smerom ministra Lajčáka. A je ironické, že dnes do nich Smer kope. My sme taká krajina, že raz za čas vymyslíme niečo dobré na pôde Európskej únie.