SNS vyzýva Zuzanu Čaputovú, aby odobrala poverenie ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi kvôli podpore GMO plodín

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: facebook

Slovenská národná strana (SNS) nedávno vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odobrala poverenie ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi. Hlavným dôvodom na túto výzvu je Bírešova nedávna podpora povolenia pestovania geneticky modifikovaných (GMO) plodín a ich používanie na výrobu potravín počas Rady ministrov pôdohospodárstva v Bruseli. SNS zdôraznila, že odmieta akejkoľvek uvoľňovanie pravidiel týkajúcich sa GMO pre slovenských spotrebiteľov.

 

Gabriela Matečná, bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva za SNS, uviedla, že je absolútne neakceptovateľné, aby vláda alebo ministri bez jasného mandátu hlasovali v prospech uvoľnenia pestovania GMO a ich využívania pri výrobe potravín. Matečná spomenula, že ministerstvo pôdohospodárstva nedávno verejne oznámilo, že sa postaví proti pestovaniu GMO. SNS vyjadrila svoj silný nesúhlas s akejkoľvek formou povolenia GMO plodín na území Európskej únie a proti akejkoľvek prítomnosti GMO plodín v potravinách pre slovenských spotrebiteľov.

Matečná ďalej pripomenula, že prezidentka Čaputová podpísala v apríli opatrenie, ktoré zjednodušuje administratívne postupy pre pestovanie GMO plodín. SNS toto opatrenie kritizuje a považuje ho za chybný krok. Podľa Matečnej je dôležité, aby sa na Slovensku nepovoľovalo pestovanie GMO plodín a neumožňovala sa ich prítomnosť v potravinách, čo je stanovisko, ktoré SNS zastáva už dlhší čas.

SNS tiež spomína, že v júli predložila Európska komisia návrh na uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa pestovania GMO plodín. Tento návrh, ktorý umožňuje nové genomické techniky, sa stretol s kritikou zo strany spotrebiteľských organizácií. SNS jasne vyjadrila svoj nesúhlas s týmto návrhom a zdôraznila, že by malo byť na členských štátoch, aby si sami určili, či povolia pestovanie GMO plodín na svojom území.

SNS týmto krokom opäť zdôraznila svoj dlhodobý postoj proti GMO plodinám a ich vplyvu na potravinovú bezpečnosť a životné prostredie. Prezidentka Čaputová sa zatiaľ k tejto výzve nevyjadrila, a tak je otázne, aký bude jej postoj a aké opatrenia eventuálne podnikne vo vzťahu k ministrovi Bírešovi a jeho postaveniu v správe.