SNS nesúhlasí s postojom Petra Kažimíra ohľadom zvyšovania úrokových mier

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Slovenská národná strana (SNS) nesúhlasí s vyhlásením guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra ohľadom zvýšenia úrokovej miery centrálnej banky. Kažimír vyslovil podporu tejto myšlienke s odôvodnením, že banky potrebujú čas na dýchnutie. Strana SNS však uprednostňuje iný prístup a trvá na zvýšení úrokov už budúci týždeň.

 

SNS vo svojom stanovisku vyzýva guvernéra Národnej banky, aby začal aktívne komunikovať s bankami pôsobiacimi na území Slovenska. Strana považuje za neprípustné, že banky dosahujú historické zisky, ale nepodieľajú sa na svojich ziskoch so svojimi klientmi. SNS si stanovila za cieľ pomôcť ľuďom s hypotékami.

V prípade, že SNS bude súčasťou budúcej koalície, plánuje presadzovať úplnú zmenu zákona o Národnej banke Slovenska. Ak vedenie Národnej banky nepresvedčí komerčné banky, SNS navrhne výmenu vedenia centrálnej banky.

Strana zdôrazňuje, že politici, ako je súčasný premiér Ódor, ktorý pôsobí ako viceguvernér Národnej banky Slovenska, nemôžu očakávať návrat do bankového sektoru po získaní premiérskeho postu. SNS pripomína, že platy predstaviteľov Národnej banky Slovenska sú vysoké a umožňujú vysoký životný štandard v porovnaní so zvyškom obyvateľstva.

Strana SNS plánuje v návrhu zákona o Národnej banke Slovenska navrhnúť aj zníženie odmien vedenia centrálnej banky, aby sa ich životný štandard priblížil realite Slovenska. Ak by niekomu mesačne plat vo výške 10-tisíc eur nepomohol pri boji proti bruselským nariadeniam a bankám na Slovensku, SNS považuje takýto plat za neopodstatnený.