Milan Uhrík korigoval výroky o holokauste, opäť obhajoval prezidenta Jozefa Tisa

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Predseda hnutia Republika, Milan Uhrík, sa ocitol v kontroverznom diskusnom paneli v relácii „O 5 minút 12“ na RTVS spolu s predsedom OĽaNO, Igorom Matovičom. Počas diskusie sa Uhrík vyjadril k svojim minulým výrokom o holokauste a obhajoval prezidenta Slovenského štátu, Jozefa Tisa. Matovič poukázal na Uhríkovu výpoveď, že do svojej práce europoslanca „veľa nechodí“, napriek čomu v Európskom parlamente zarobil viac ako 400-tisíc eur.

 

Moderátor relácie konfrontoval Uhríka s jeho minulými výrokmi o holokauste. Uhrík neodsúdil holokaust priamo a označil svoje výroky za vytrhnuté z kontextu. Taktiež sa ho pýtali na jeho pozitívne vyjadrenie k prezidentovi Tisovi, ktorého označil za jediného skutočného slovenského prezidenta. Uhrík tieto výroky nekorigoval a obhajoval Tisovu rolu v danom období.

Matovič poukázal na historické fakty, ktoré nesúhlasia s Uhríkovými tvrdeniami, keďže Slovenský štát bol v rokoch 1939-1945 na menšom území ako dnes a časť územia mu bolo už predtým odňaté Maďarskom.

Uhrík zareagoval aj na otázky týkajúce sa kontroverzných udalostí na župnom úrade, ktorého bol riaditeľom, vrátane vývesky s čiernou vlajkou počas výročia SNP. Tvrdil, že vlajku tam zavesil Marián Kotleba a že niektoré kontroverzné postavy na kandidátke Republiky sa „zmenili.“ Matovič na to reagoval ostrým kritickým komentárom.

Diskusia sa preniesla aj na Matoviča, ktorý bol konfrontovaný so svojimi minulými výrokmi. Matovič reagoval útokmi na novinárov a obviňovaním ich za problémy na Slovensku. Uhrík a Matovič sa dostali do diskusie o fašistických stranách a ich hlasovaní v parlamente.

Diskusia medzi Uhríkom a Matovičom zahŕňala aj otázky o Uhríkových príjmoch z Európskeho parlamentu a jeho politických postojoch. Matovič poukázal na to, že Uhrík si vo funkcii europoslanca nevedel vytvoriť legislatívnu iniciatívu a predložiť zákony. Uhrík sa bránil tým, že jeho práca spočívala v hlasovaní.

Celková diskusia v relácii „O 5 minút 12“ bola kontroverzná a plná ostrých výmen názorov medzi Milanom Uhríkom a Igorom Matovičom.