Viktor Orbán plánuje vládnuť do roku 2034 a predstavuje „veľký plán“ pre Maďarsko, ktorý má 15 bodov

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB VIktor Orbán

Predseda maďarskej vlády a predsedník vládnej strany Fidesz, Viktor Orbán, nedávno oznámil svoj zámer vládnuť Maďarsku až do roku 2034. Toto prehlásenie urobil počas prejavu pred pozvanými hosťami na občianskom pikniku v obci Kötse v Šomodskej župe v Maďarsku. Informáciu o tomto kroku priniesol spravodajca TASR v Budapešti, s odvolaním sa na server telex.hu.

 

Viktor Orbán, ktorý po voľbách v roku 2018 viackrát verejne vyhlásil, že plánuje vládnuť Maďarsku do roku 2030, tentoraz zdôvodnil svoje rozhodnutie predĺžiť svoju vládu o ďalšie štyri roky vojnou a pandémiou koronavírusu. Podľa účastníkov neverejného podujatia, kde Orbán oznámil svoj zámer, tieto udalosti spôsobili oneskorenie v dosahovaní cieľov jeho vlády.

Popularita Fideszu, ktorá v poslednom období poklesla, zostáva podľa slov premiéra Orbána stále konkurencieschopná v porovnaní s inými európskymi vládnymi stranami. Orbán spomenul príklad Nemecka, kde opozičné strany získavajú väčšiu podporu ako vládne strany. Hlavným dôvodom poklesu popularity Fideszu je podľa Orbána ekonomická nestabilita a výzvy, ktorým krajina čelí. „Naša spoločnosť nie je zvyknutá na stagnáciu, ale na neustály rast,“ zdôraznil premiér.

Vo svojom prejave Orbán varoval pred islamizáciou Európy, ktorú vníma ako vážnu hrozbu. Podľa neho môže táto islamizácia v dohľadnom čase viesť k úteku kresťanských komunít z krajín Západu do Maďarska.

V rámci svojho „veľkého plánu“ pre Maďarsko, ktorý obsahuje 15 bodov, premiér Orbán uviedol cieľ urobiť z krajiny „veľkú, silnú a bohatú“ entitu, ktorú svet bude rešpektovať. Tento plán zahŕňa demografický obrat, rozvoj ekonomiky založenej na práci, modernizáciu priemyslu a posilnenie maďarskej armády. Orbán tiež uviedol, že jeho cieľom je, aby sa Maďarsko stalo veriteľom namiesto dlžníka, dosiahlo energetickú sebestačnosť a že atómová elektráreň v Paksi by mala fungovať s francúzskym palivom namiesto ruského.

Viktor Orbán tak zjavne zostáva pevne zasadený v maďarskej politike so svojimi dlhodobými plánmi na budúcnosť krajiny do roku 2034. Je však stále otázne, ako budú Maďari na tieto plány reagovať a aký vplyv budú mať na politickú scénu v strednej Európe.