Slovensko si dnes pripomenie najväčšiu tragédiu v histórii! Zúčastní sa aj Eduard Heger!

Autor: Redakce
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (O¼aNO) poèas tlaèovej konferencie, na ktorej informoval o svojej ceste na Ukrajinu 7. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Položením bielych ruží k pamätníku v Handlovej si predseda vlády  pripomenie Deň obetí banských nešťastí.

 

Tragédia sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo 9 baníkov a 11 záchranárov. Poslanci Národnej rady SR 26. októbra 2010 aj vďaka podpore a iniciatíve Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, Slovenskej banskej komory, Slovenskej banskej spoločnosti, Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banských miest ako Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava či Veľký Krtíš odsúhlasili návrh zákona, ktorým sa zmenil a doplnil zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Spomínaný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011 a desiaty augustový deň sa tak stal pamätným dňom –Dňom obetí banských nešťastí.

 

Verejnosť si 10. augusta pripomína celkovo 476 ľudských životov, ktoré vyhasli pri nehodách v baniach v regióne Hornej Nitry. Tento pamätný deň, ktorý je známy aj ako Deň bielych ruží, je taktiež spomienkou na viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na území Slovenska.
Každoročne si Deň obetí banských nešťastí v Handlovej zvyknú uctiť zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií i verejnosť. K Pamätníku obetiam banských nešťastí na Hornej Nitre na mestskom cintoríne sa kladú vence, v kostole svätej Kataríny sa rozozvučia zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Pozostalí, verejnosť i delegácie môžu taktiež položiť k Pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta bielu ružu.

 

Prostredníctvom tohto kvetu sa vzdáva úcta aj baníkom z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania na celom Slovensku.V rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky taktiež ozdobené bielymi ružami. Symbol bielej farby ruže má totiž predstavovať nevinnosť a zelené lístky sú farbou nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy neopakovala.

 

ZDROJ: Teraz.sk

ZDROJ FOTO: Teraz.sk