Nahnevaní lekári sa búria! Sú pripravených podať výpoveď!

Autor: Redakce
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant O¼aNO) po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) k aktuálnej pandemickej situácii a nástupu nového variantu koronavírusu - omicron. V Bratislave 25. januára 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Po rokovaní opäť žiadna dohoda o platoch!

 

Lekárom a sestrám už dochádza trpezlivosť a stále hrozia výpoveďami až do momentu, kým vláda nezačne brať ich požiadavky vážne.Tentoraz sa však lekárski odborári dohodli s predstaviteľmi vlády aspoň na jednej z ôsmich požiadaviek. Na riešenie ďalších siedmich si ministri zdravotníctva a financií s premiérom vyžiadali týždeň času na analýzu.

 

Na tom najdôležitejšom, teda na zvýšení platov lekárov, sestier a ďalších zdravotníkov sa delegácia vyjednávačov opäť nedohodla.Návrh zvýšenia platov mal byť predstavený už koncom júna, no nestalo sa tak. Rokovalo sa v júli, konkrétny návrh však vtedy nepadol a predstavitelia vlády ho nepredstavili ani včera.

 

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský išiel na rokovanie na Úrade vlády s tým, že 3 500 lekárov je pripravených podať výpovede, ak sa s ich požiadavkami naozaj nepohne. „Má to v rukách vláda. Nie je to len o tom, aby sa zabránilo výpovediam lekárov. My sme tu za to, aby sa zabránilo personálnemu kolapsu zdravotníctva,“ vyhlásil pred rokovaním, ktorého sa okrem premiéra Eduarda Hegera zúčastnil aj minister financií Igor Matovič.Tí celé rokovanie manažovali.

 

Prítomný bol aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, no podľa Visolajského bol na rokovaní málo aktívny. Za sestry bola bojovať šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, poslankyňa za OľaNO. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová pozvánku nedostala.

 

Visolajský po rokovaní povedal, že absolvovali náročné rokovanie, po ktorom však ostáva viac otázok ako odpovedí. „Prebrali sme všetky naše požiadavky. Prvý pozitívny výsledok je, že sme sa dohodli na zrušení zdaňovania vzdelávania lekárov, ktoré je diskriminačnéNie je to v iných krajinách, len na Slovensku. Hoci má lekár zo zákona povinnosť sa vzdelávať, toto je zdaňované a robí to viac problémov ako osohu. Zhodli sme sa, že toto bude na jeseň tohto roku zrušené,“ povedal šéf odborov.

 

Zostáva teda stále ďalších sedem požiadaviek vrátane tej, ktorá sa týka platov. Ministri a premiér si vyžiadali týždeň času na analýzu, aby predstavili zdravotníkom konkrétny návrh, čo by sa malo stať v pondelok.

 

„My sme vysvetľovali zase tú situáciu v okolitých krajinách a nedostatok lekárov a sestier aj ostatných zdravotníkov v nemocniciach. Zatiaľ nám bolo povedané, že sa rysujú dve cesty na splnenie tejto požiadavky, ale ministerstvo financií a zdravotníctva aj pán premiér si vypýtali čas na analýzu do budúceho pondelka. Konkrétne čísla ani nič podobné sme zatiaľ nedostali,“ povedal Visolajský. Visolajský verí, že sa v pondelok dohodnú. Premiér stretnutie nekomentoval. „Dôležité sú pre nás výsledky,“ povedala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. Rokovanie označila za konštruktívne.

 

ZDROJ: cas.sk

ZDROJ FOTO:  Teraz.sk