Slovenskí europoslanci poslali list! Reagujú na sťažnosti Roberta Fica

Európska komisia (EK) podľa zdrojov TASR dostala list, ktorý v súvislosti so sériou obvinení na svoju adresu poslal predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej bývalý slovenský premiér Robert Fico.

Vlastný list Von der Leyenovej v utorok zaslali aj deviati slovenskí europoslanci, ktorí v ňom celú záležitosť vysvetľujú. Informuje o tom spravodajca TASR.

Hovorkyňa EK Dana Spinantová v pondelok v rámci pravidelného tlačového brífingu uviedla, že ona osobne o Ficovom liste pre šéfku eurokomisie nemá informácie. Uviedla však, že preverí, či takúto písomnosť skutočne doručili a zaevidovali a prisľúbila o tom poskytnúť dodatočné informácie. Podľa zdrojov TASR však exekutíva EÚ tento list už dostala a pripravuje k nemu stanovisko.

Druhý slovenský list pre Von der Leyenovú a tiež pre predsedu Európskej rady Charlesa Michela a šéfku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú vznikol na základe iniciatívy vedúceho slovenskej europarlamentnej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivana Štefanca (KDH).

Ten v utorok pre TASR potvrdil, že deviati slovenskí poslanci zareagovali na sťažnosti Roberta Fica (Smer-SD) predsedníčke Európskej komisie a jej členom, v ktorých Fico hovorí o údajne vymyslených obvineniach voči svojej osobe vrátane údajného sfalšovania podpisu vyšetrovateľa.

Štefanec ako iniciátor listu hovorí, že obvinenie, ktorému čelí expremiér, je dôkazom fungovania právneho štátu a funkčnosti inštitúcií, ktoré si majú plniť svoje povinnosti bez ohľadu na politické garnitúry.

„Zásadne odmietame vyjadrenia Roberta Fica o spolitizovaní obvinení. Bol to práve expremiér Fico, ktorý na Slovensku za svojich vlád obmedzoval nezávislosť inštitúcií a vytvoril systém privilegovaných ‚svojich ľudí‘ a kedy boli mnohé orgány zneužívané proti politickým súperom,“ uvádzajú v liste, ktorý okrem Štefanca podpísali aj Vladimír Bilčík, Miriam Lexman a Peter Pollák (EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (liberálna frakcia Obnovme Európu) a Eugen Jurzyca (skupina európskych konzervatívcov a reformistov).

Fico sa mal pôvodne v stredu 27. apríla stretnúť v Bruseli s predsedom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom a so šéfkou frakcie socialistov a demokratov v europarlamente Iratxe Garcíovou Pérezovou. Tento program však zrušili pre pokus o odvolanie ministra vnútra SR Romana Mikulca v slovenskom parlamente.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: sme.sk