Romana Tabák na sociálnej sieti ponúka lístky na boxerské zápasy, robí reklamu

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Romana Tabak

Romana Tabák poslankyňa ponúka na sociálnej sieti  lístky na boxerské zápasy, kde bude zápasiť Rytmus. A výhercovi ponúka návštevu parlamentu. Robí reklamu? Má zato zaplatene? Môže si toto pani poslankyňa dovoliť? Poslankyňa Tabák to jednoznačne to odmieta. Nemám zato zaplatené. 

 

Pani poslankyňa Romana Tabák je známa bitkou v bare s poslankyňou Jankou Bittó cigánikovou.

Organizácia Transparency International Slovensko aj  poslanci považujú video za reklamu, čo ústavný zákon zakazuje. Tabák to  jednoznačne odmieta a tvrdí že zato nemá zaplatené a nejde o reklamu a žiadny zákon neporušila.  Na sociálnej sieti zverejnila video, kde ponúka lístky na boxerské zápasy, kde bude zápasiť spevák Rytmus a výhercovi ponúka návštevu parlamentu.

„Ide o formu propagácie, športového podujatia, ktorú možno z nášho pohľadu označiť za reklamu – čo je konanie, ktoré majú politici zakázané,“ vysvetlil Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko.

Nepozdáva sa mu najmä to, že vo videu sa zobrazí aj vizuál z akcie s informáciou, koľko lístkov je ešte voľných. „Pri influenceroch, za akých možno do istej miery považovať aj poslankyňu Tabák, je reklamou, za ktorú sa platí, už len to, ak produkt spomína v pozitívnych súvislostiach. Presne to bývalá tenistka robí, keď o lístkoch na podujatie hovorí ako o prekvapení, ktoré sa bude jej priaznivcom veľmi páčiť,“ doplnil Kostelanský.

Organizátor tohto  boxerského zápasu tiež popiera, že by mali s poslankyňou spoluprácu. „Poslankyňa Romana Tabák si lístky na FNC 4 kúpila, súťaž prebieha v jej osobnej réžii a vzájomnú platenú či neplatenú spoluprácu s ňou nemáme,” odkázal organizátor.

„Je to všetko v súlade so zákonom. Nie som ale jediná poslankyňa, ktorá robí súťaž cez sociálne siete,“ obhajuje sa Tabák. A má pravdu. Ústavný zákon síce zakazuje verejným funkcionárom používať svoje meno na reklamu. Avšak na prípady, keď tak robia poslanci na sociálnych sieťach, je zákon prikrátky.

Rozhodlo sa, že nejde o porušenie zákona, informuje o tom Transparency international Slovensko ako aj poslanci Ondrej Dostál a Milan Vetrák. Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií totiž rozhodol, že poslanec musí za reklamu preukázateľne dostať odplatu. Ak teda nie je príspevok označený ako sponzorovaný a poslanec neuzavrel so spoločnosťou zmluvu, o porušenie zákona nejde.

Výbor navyše prípady ani neprešetruje a dôkazy o tom, že poslanec dostal za reklamu peniaze, musia byť uvedené už v samotnom podaní.

Poslankyňa Romana Vetrák preto chce, aby sa našla v parlamente  podpora pre novelu ústavného zákona, ktorá by ho spresnila a zamedzila poslancom v propagácii na sociálnych sieťach.