Róbert Fico a Milan Uhrík sa odmietajú zúčastňovať debát v televízii Markíza, pretože moderátori sú politicky zaujatý

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Markíza, jedna z hlavných televízií na Slovensku, sa ocitla v nemilosti dvoch politických strán, Smer a Republika, ktoré sa rozhodli neposielať svojich zástupcov do predvolebných debát tejto televíznej stanice. Oba subjekty tvrdia, že debaty na Markíze sú manipulatívne a že moderátori sa politicky angažujú. Milan Uhrík stanicu viní zo zaujatosti. „Kým sa Markíza neunormálni, tak tam nebudeme chodiť,“ napísal na sociálnej sieti.

 

Republika, strana vedená Milanom Uhríkom, sa pridala k Smeru v bojkote a na sociálnych médiách oznámila, že nebudú zúčastňovať v debatách, pokiaľ sa Markíza nevráti k serióznej práci.

 

Šéf strany Smer, Robert Fico, sa nedávno odmietol zúčastniť debaty na televízii TA3 s predsedom strany Progresívne Slovensko, Michalom Šimečkom. Dôvod jeho neúčasti nebol udaný. Fico sa tiež vyhol ďalším pozvaniam na debaty, vrátane jednej na Markíze, kde mal stretnúť Šimečka znovu.

 

Televízia Markíza zareagovala na bojkot politikov vo svojich predvolebných debatách. V stanovisku uviedla, že pozýva zástupcov všetkých relevantných politických subjektov, s dôrazom na zachovanie vyváženosti v reláciách. Tvrdí, že moderátori vedú diskusiu prísne nestranne a snažia sa o atraktívne zostavy hostí a aktuálne témy.

Markíza tiež ozrejmila svoj prístup k predvolebným diskusiám, kde chce dať spravodlivý priestor všetkým kandidujúcim stranám. Bude vyberať zástupcov politických strán podľa transparentného kľúča, pričom sa bude riadiť priemernými volebnými preferenciami podľa renomovaných agentúr FOCUS a AKO. Každá strana dostane príležitosť predstaviť svoj program a diskutovať na aktuálne témy.

Markíza uzavrela vyhlásenie tým, že všetky jej spravodajské a publicistické relácie sú založené na faktoch, objektívne, nestranné, v súlade so zákonom a rešpektujú ľudské práva.

Bojkot politikov voči Markíze predstavuje zaujímavý moment v predvolebnom období na Slovensku, kde médiá a politické subjekty čelia rôznym výzvam ohľadom transparentnosti, spravodlivosti a politickej angažovanosti v médiách.