Rastislav KÁČER: Členstvo Slovenska v NATO nebolo nikdy dôležitejšie

Autor: Redakce
,,Členstvo Slovenska v NATO nebolo nikdy dôležitejšie,“ uviedol na svoje socialnej sieti poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer pri príležitosti 19-ročného členstva Slovenska v NATO.
Pred 19 rokmi sa Slovenská republika stala súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO).  Členstvo v najväčšej a najsilnejšej vojensko-politickej aliancii považujem za jedno z najdôležitejších rozhodnutí modernej histórie Slovenska.
Prečo?
Pretože Aliancia je zárukou obrany našej krajiny a bezpečnosti občanov, o ktorej nemusíme pochybovať. Majme jasno v tom, čo je pre nás kľúčové. Na pozadí ruskej vojny proti Ukrajine  sa viac ako kedykoľvek predtým ukazuje dejinný význam nášho vstupu do NATO. Je to základ pre zachovanie našej slobody, bezpečnosti či stability a tiež predpoklad ekonomického rozvoja a prosperity. Neexistuje lepší ani efektívnejší spôsob, ako Slovensko udržať v bezpečí.
Význam členstva v Aliancii pochopíme lepšie, keď si vypočujeme volanie Ukrajincov po bezpečnostných zárukách a keď sa zamyslíme nad bezprecedentnými rozhodnutiami Fínska a Švédska vzdať sa doterajšej neutrality. Severoatlantická aliancia ihneď po vypuknutí ruskej agresie, ktorá vrátila vojnu na európsky kontinent, potvrdila svoj význam a funguje ako poistka. Členstvo v NATO poskytuje spojencom záruky v podobe článku 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane.
Vytvorenie nových mnohonárodných obranných bojových skupín NATO pomohlo zmierniť obavy štátov na východnom krídle Aliancie. Jednu zo skupín aliančných vojakov  sme privítali aj na našom území a posilnili tak našu obranyschopnosť. Pričom slovenskí vojaci zas v Pobaltí pomáhajú chrániť občanov iného štátu Aliancie.
NATO je dnes jednotnejšie ako kedykoľvek predtým a pripravené odstrašiť akéhokoľvek agresora, zaistiť ochranu občanov a kolektívnu obranu každého centimetra územia spojencov. Som rád, že aj Slovensko je zodpovedným, predvídateľným a rešpektovaným spojencom, pripraveným plniť svoje záväzky vyplývajúce z členstva v Severoatlantickej aliancii.
,,Fotografie z centrály #NATO vznikli počas mojej vlaňajšej návštevy. Už budúci týždeň zavítam do Bruselu opäť, na ministeriál šéfov diplomacií krajín Aliancie,“ dodal.

ZDROJ: Facebook.com/kacerrastislav

ZDROJ FOTO: Facebook.com/kacerrastislav