Prezidentka Zuzana Čaputová na sammite v Bukurešti zdôraznila dôležitosť zlepšenia železničnej infraštruktúry v rámci Iniciatívy troch morí

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila po skončení samitu Iniciatívy troch morí v Bukurešti dôležitosť zlepšenia infraštruktúry v krajine, najmä diaľničnej a železničnej. Na samite sa zdôraznila potrebu budovania tesnejších prepojení vrátane energetických a digitálnych medzi krajinami Iniciatívy troch morí, ktoré zahŕňajú región medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom.

 

Prezidentka zdôraznila, že Slovensko leží na strategicky dôležitej trase tejto iniciatívy a že je veľmi dôležité, aby krajina využila príležitosti na zlepšenie diaľnic, železníc a ďalších prepojení.

Okrem infraštruktúry pripomenula aj význam energetických prepojení, energetickej nezávislosti a diverzifikácie zdrojov energie. Čaputová zdôraznila potrebu práce na prepojeniach obnoviteľných zdrojov energie.

Na samite sa tiež rokovalo o bezpečnostných otázkach a incidentoch súvisiacich s nájdením úlomkov na území Rumunska, ktoré sa stali v blízkosti hraníc s Ukrajinou. Prezidentka Čaputová označila takéto dôsledky ruského bombardovania Ukrajiny za neprijateľné.

Čaputová sa v Bukurešti stretla aj s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou a rokovala o problémoch s migráciou. Rovnako sa diskutovalo o prepustení okolo 1500 prevádzačov z väzníc v Maďarsku, pričom obe prezidentky zhodnotili potrebu spoločného riešenia tohto problému.

Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila dôležitosť spolupráce a vzájomného riešenia otázok bezpečnosti a migrácie s ostatnými krajinami regiónu.