V Mexiku bojujú o post prezidentky dve ženy, bývalá primátorka Claudia Sheinbaumová a senátorka Xóchitl Gálvezová

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Nadchádzajúce prezidentské voľby v Mexiku budú historické tým, že kandidátku predstavia dve ženy. Bývalá primátorka Claudiu Sheinbaumová, odborníčka na oblasť životného prostredia vo veku 61 rokov, bude kandidovať za vládnu stranu Morena. Jej súperkou bude podnikateľka a senátorka Xóchitl Gálvezová, ktorá má domorodé korene a je vo veku 60 rokov a reprezentuje opozičné strany.

 

Sheinbaumová bola nominovaná po tom, čo vyhrala stranícke primárky, kde porazila ostatných súperov vrátane bývalého ministra zahraničných vecí Marcela Ebrarda. Ebrard stranu Morena kritizoval pred nomináciou pre údajné „závažné nezrovnalosti“.

Sheinbaumová je známa ako podporovateľka súčasného ľavicového prezidenta Mexika Andrésa Manuela Lópeza Obradora, ktorý ústava obmedzuje v druhom funkčnom období. Sheinbaumová vyjadrila zámer pokračovať v jeho politickom programe, ak bude zvolená.

Podľa prieskumu z augusta tohto roku by 46 percent respondentov volilo Sheinbaumovú v dvojkolovej voľbe, zatiaľ čo 31 percent by hlasovalo za Gálvezovú.

Ak by Sheinbaumová získala prezidentský post, stala by sa prvou ženou na tejto pozícii v histórii Mexika.