Okresný úrad Bratislava vydal predbežné opatrenie na ochranu Vodného zdroja Šamorín a jeho ochranného pásma

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Okresný úrad Bratislava dôležité predbežné opatrenie, ktorým sa obnovuje ochrana Vodného zdroja Šamorín a jeho ochranného pásma. Toto rozhodnutie prišlo na základe výziev od strany Demokratov a odbornej verejnosti, ktorí sa dlhodobo angažujú v ochrane prírodných zdrojov a pitnej vody.

 

Zásadný krok pre ochranu pitnej vody

Pre Demokratov, politickú stranu so zameraním na životné prostredie, je ochrana pitných vôd a zdrojov jednou z kľúčových tém, najmä v čase zhoršujúcej sa klimatickej krízy. Michal Kiča, expert Demokratov pre životné prostredie a bývalý štátny tajomník envirorezortu, vyjadril vďačnosť všetkým za podporu a snahu o zachovanie tohto prírodného bohatstva. „Náš tlak na zabezpečenie ochrany unikátneho zdroja pitnej vody pre tri milióny obyvateľov sa vyplatil,“ poznamenal Kiča.

Riziko neplánovanej výstavby

Ochrana Vodného zdroja Šamorín a jeho ochranného pásma bolo vážne ohrozené, keď bola zrušená vyhláška o ochrannom pásmi v júli tohto roku. To otvorilo dvere pre potenciálnych investorov a developerov, ktorí by mohli v tejto oblasti plánovať stavebné projekty. Michal Kiča zdôraznil, že po zrušení vyhlášky už niekoľko developerov podalo žiadosti o výstavbu v ochrannom pásme, čo by predstavovalo vážne riziko pre pitnú vodu v tomto regióne.

Demokrati bojujú za trvalú ochranu

Demokrati majú za cieľ sledovať priebeh konania na okresnom úrade a urobiť maximum pre to, aby bola ochrana Vodného zdroja Šamorín trvalá a neporušiteľná. Pitná voda je neoceniteľným prírodným zdrojom, a preto je dôležité, aby bola chránená pre budúce generácie.