Opozícia v ohrození: Fico, Pellegrini, Danko a Uhrík chcú zmeniť spôsob voľby prezidenta

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Opozícia na Slovensku vyjadruje obavy o plány niektorých politických osobností, vrátane Róberta Fica, Petra Pellegríniho, Andreja Danka a Richarda Uhríka, ktorí sa pokúšajú zmeniť spôsob voľby prezidenta. Ich návrh by presunul právo na voľbu prezidenta z priamej voľby občanov do parlamentu, čím by obmedzil občiansku účasť na tomto rozhodujúcom procese. Opozícia tvrdí, že takýto krok by umožnil politickej elite dosiahnuť svoje ciele a zabezpečiť si beztrestnosť, čo by ohrozilo demokraciu a spravodlivosť na Slovensku. Strana Demokrati sa zaviazala brániť týmto snahám a bojovať za ochranu občianskych práv a demokraciu na Slovensku.

Dôležité body:

  • Člen predsedníctva strany Demokrati a poslanec NR SR Juraj Šeliga upozornil na snahu politikov Roberta Fica, Petra Pellegriniho, Andreja Danka a Milana Uhríka zmeniť spôsob voľby prezidenta v Slovenskej republike.
  • Šeliga tvrdí, že tieto osobnosti plánujú presunúť právo na voľbu prezidenta z priamej voľby občanov do parlamentu, čím by obmedzili občiansku účasť na tomto procese.
  • Táto zmena by umožnila politickej elite dosiahnuť svoje záujmy a zabezpečiť si beztrestnosť, pretože prezident má právo udeľovať milosť.
  • Opozícia, najmä strana Demokrati, tvrdí, že ide o mimoriadnu hrozbu pre demokraciu a spravodlivosť na Slovensku a snaží sa brániť tomuto útoku na občianske práva.
  • Podľa Šeligu by politici, ktorí usilujú o túto zmenu, radi mali prezidenta, ktorý by im vyhovoval, a zároveň by si ušetrili náklady spojené s organizáciou priamych prezidentských volieb.
  • Strana Demokrati sa zaviazala pokračovať v ochrane spravodlivosti na Slovensku a bojovať za reformu prokuratúry a zrušenie kontroverzného paragrafu 363. Uzavrela, že je jedinou stranou, ktorá sa postavila proti snahám o oslabenie demokracie na Slovensku.