Minister Lančarič nechápe stret záujmov?! Nám stačilo nafotiť zvončeky na dome. O „vyzlečenie“ manželiek sa postaral register

Autor: Lukáš Veselý
Zdroj: Ministerstvo dopravy SK

Snaha dosadiť pár dní pred voľbami svojich ľudí na kľúčové posty v štátnej správe nie je úplne štandardné. Na Slovensku to však chce na bežnú prax povýšiť minister dopravy, podľa analýzy Deník Plus môže byť najbohatší minister vlády, Pavol Lančarič. Ten sa rozhodol dosadiť do Štátneho podniku Železnice SR na miesto generálneho riaditeľa Radoslava Štefáneka. Transfer mu ale pre konflikt záujmov zatrhla Správna rada podniku. Sieť väzieb je ale podľa zistení redakcie Vysokahra.cz ešte spletitejšia.

Štátny podnik Železnice SR už dlhší čas hľadá náhradu za odchádzajúceho generálneho riaditeľa Miroslava Havrilu. Minister úradníckej vlády Pavol Lančarič, údajne tiež priateľ ministra privatizácie Ivana Mikloša, (dnes poradca prezidentky Čaputovej) chcel pred niekoľkými týždňami na tento post dosadiť Radoslava Štefáneka, ktorému ale Správna rada vystavila stopku. Ten sa však nevzdáva a opätovne sa prihlásil do výberového konania, čo vyvoláva množstvo otázok.

„Minister navrhoval pána Štefánka na post generálneho riaditeľa ŽSR. Dôvody odmietnutia jeho nominácie ministerstvo nepozná,“ reagoval v súvislosti tlačový hovorca rezortu Martin Pero pre server topky.sk. Ministrove krútenie hlavou sa zdá byť veľmi účelové.

 

Vzdialená väzba odhalená

Podľa informácií serveru Vysokáhra.cz urobila správna rada tento krok preto, že Štefánek je v konflikte záujmov. Minister totiž podľa obchodného registra v minulosti pôsobil ako konateľ spoločnosti Panorama Investment spolu s istým Romanom Götzlom. Potom, čo sa Lančarič dostal do vlády, prevzala jeho miesto manželka Sylvia. To zákon o konflikte záujmov umožňuje. Götzl a Lančarič, ako priznalo ministerstvo, sú vzdialení príbuzní a bývajú spolu dokonca v jednom dome.

Vzdialená väzba odhalená

Podľa informácií serveru Vysokáhra.cz urobila správna rada tento krok preto, že Štefánek je v konflikte záujmov. Minister totiž podľa obchodného registra v minulosti pôsobil ako konateľ spoločnosti Panorama Investment spolu s istým Romanom Götzlom. Potom, čo sa Lančarič dostal do vlády, prevzala jeho miesto manželka Sylvia. To zákon o konflikte záujmov umožňuje. Götzl a Lančarič, ako priznalo ministerstvo, sú vzdialení príbuzní a bývajú spolu dokonca v jednom domě.

zdroj foto redakce

Konflikt záujmov však spočíva v tom, že pár týždňov pred vymenovaním úradníckej vlády Götzl vstúpil do spoločnosti Railcon, ktorá podniká na železnici, práve spolu s manželkou ministrovho nominanta Michaelou Štefánekovou. To sú oficiálne informácie z obchodného registra. Ide teda o väzbu, medzi ktorú je za účelom nenápadnosti vložený medzičlánok.