Požiar na Rhodose a Korfu, ich evakuácia a návrat do vlasti

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: facebook

Ostrovy Rhodos a Korfu, obľúbené turistické destinácie v Grécku, sa nedávno stali epicentrom náhleho a ničivého požiaru, ktorý vyvolal masívnu evakuáciu dovolenkárov a cestovných turistov. Situácia, ktorá vznikla náhle a nečakane, vyvolala obavy o bezpečnosť a pohodu ľudí, no efektívna reakcia cestovných kancelárií a leteckých spoločností umožnila organizovaný a bezpečný návrat tisícov dovolenkárov do ich domovských krajín.

 

Ostrov Rhodos, jedna z najobľúbenejších destinácií pre letné dovolenky, sa ocitol v plameňoch, čo vyvolalo masívnu evakuáciu turistov a dovolenkárov. Rýchly a koordinovaný zásah cestovných kancelárií a leteckých spoločností umožnil návrat tisícov turistov späť do ich domovských krajín. Hrozivá situácia, ktorá vyžadovala okamžitú reakciu, priniesla obavy o bezpečnosť a blahobyt dovolenkárov a zároveň vyvstala potreba efektívneho plánovania evakuačných operácií.

Dňa 23. júla 2023 ostrov Rhodos čelil ničivému požiaru, ktorý spustošil veľkú časť ostrova. Prví evakuovaní dovolenkári sa vracali na Slovensko a do Českej republiky, keď prvé z dvoch repatriačných lietadiel pristálo v Bratislave pred pol desiatou večer. Druhý repatriačný let bol naplánovaný na polnoc, 1:45 gréckeho času, smeroval do Brna. Cestovné kancelárie okamžite zriadili systém repatriačných letov, aby čo najrýchlejšie a bezpečne dostali dovolenkárov späť domov.

Podobná situácia sa odohrávala aj na ostrove Korfu, kde vypukol druhý požiar, ktorý spôsobil hromadné evakuácie turistov z ohniska. Vďaka plánovaným repatriačným letom a dobre organizovaným opatreniam, sa mnoho ľudí vrátilo domov včas a bez problémov.

Reakcia cestovných kancelárií a leteckých spoločností bola rýchla a efektívna. Okrem repatriačných letov ponúkli ľuďom, ktorí mali naplánované odlety v nadchádzajúcich dňoch, možnosť bezplatného storna alebo zmeny na iný zájazd. Týmto krokom ukázali starostlivosť o svojich klientov a zároveň sa snažili minimalizovať potenciálne riziká a nepríjemnosti.

Podľa hovorcu CK Fischer, Jan Bezděk, sa situácia na ostrove postupne upokojuje, a oblasť mesta Lindos na juhovýchode ostrova je už bezpečná. Preto sa klienti postupne začnú vracať do svojich hotelov.

Návrat tisícov dovolenkárov je výsledkom úzkej spolupráce medzi cestovnými kanceláriami, leteckými spoločnosťami a úradmi, ktoré rýchlo zareagovali na náhlu krízu. Koordinované úsilie umožnilo evakuovať ľudí bezpečne a bez väčších komplikácií.

Tento požiar na Rhodose je dôkazom, že situácie môžu byť nepredvídateľné a cestovné kancelárie musia byť pripravené na rýchlu a efektívnu reakciu. Dôležité je, aby sa bezpečnosť a pohoda klientov vždy stali prioritou a aby boli k dispozícii potrebné prostriedky na riešenie náročných situácií.

Dovolenkári na Rhodose sa teraz vracajú do svojich domovských krajín so zmiešanými pocitmi, no zároveň s vďakou za rýchlu a profesionálnu evakuáciu, ktorá im umožnila vrátiť sa domov bezpečne a bez zbytočných stresov. Situácia na ostrove si vyžaduje ďalšie sledovanie a podporu pre postihnutú oblasť, pričom cestovné kancelárie a letecké spoločnosti musia zostať pripravené na rýchlu reakciu v prípade potreby.