Andrej Babiš a jeho zárobky na Slovensku: Tržby a zisky prekonali očakávania

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Andrej Babiš

Andrej Babiš, politik, bývalý český premiér, najbohatší Slovák a majiteľ konglomerátu Agrofert, nedávno čelil obavám o horšie výsledky svojich firiem na Slovensku. Vysoké ceny energií a obavy z plynu vyvolali paniku v podnikateľskom sektore. No výsledky z minulého roku ich príjemne prekvapili. Jeho spoločnosti dosiahli historicky vysoké tržby a zisky, prekonávajúce infláciu. Prezrádzame, aký ostrý vzostup zažili Babišove podniky na Slovensku a ako si vedú aj v Českej republike.

 

Babišove firmy na Slovensku zažili výnimočný nárast tržieb a ziskov, napriek jeho obavám o horších výsledkoch v histórii. Vysoké ceny energií, najmä plynu, vyvolali paniku v Babišovom konglomeráte Agrofert. Nakoniec sa ukázalo, že katastrofické predpovede sa nenaplnili a namiesto toho firmy dosiahli výrazný rast nad úrovňou inflácie.

Chemický podnik Duslo v Šali dosiahol rekordné tržby a zisky. Jeho výkonnosť sa viac než 21-násobne zlepšila, keď zisky presiahli 107 miliónov eur. Duslo je najväčším producentom čpavku a kyseliny dusičnej na Slovensku, ktoré sa používajú na výrobu minerálnych hnojív.

Agropodnik, dôležitý hráč v poľnohospodárskom sektore, dosiahol zisk takmer deväť miliónov eur. Firma poskytuje farmárom komplexné služby vrátane predaja hnojív, pesticídov, osív a výkupu rastlinných komodít.

Ďalšie spoločnosti v rámci Agrofertu, ako ACHP Levice, Hyza, Penam a ďalšie, tiež zaznamenali výrazný rast a zlepšenie ziskovosti.

Aj v Českej republike dosiahol Agrofert výnimočné výsledky s rekordným ziskom 13 miliárd českých korún (približne 541 miliónov eur) a tržbami 245 miliárd českých korún (približne 10 miliárd eur).

Napriek pozitívnym hospodárskym výsledkom očakáva Agrofert v roku 2023 horšie výsledky kvôli konfliktu na Ukrajine, vysokým cenám energií a úrokovým sadzbám. Napriek tomu má spoločnosť plány na investície a akvizíciu divízie rakúskej firmy Borealis.

Celkovo povediac, firmy Andreja Babiša na Slovensku dosiahli výnimočný úspech, prekonali očakávania a prosperovali aj v náročných podmienkach. Avšak budúcnosť môže priniesť nové výzvy, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť konglomerátu.