„Nemám krvavé oči. Nemám chuť na pomstychtivosť,“ konštatuje Matovič. Nemieni poslancom hovoriť, ako majú hlasovať pri väzbe pre Fica

epa08262091 Leader of the Ordinary People and Independent Personalities (OLANO) party, Igor Matovic, prepares for an television debate of Czech Television after elections night in Bratislava, Slovakia, 01 March 2020. Following the second anniversary of the murder of Slovak journalist Kuciak, Slovakia voted on 29 February to elect all the 150 members of the National Council. According to official results, the opposition movement OLANO with leader Igor Matovic won the parliamentary elections with 25.02 percent. Government party Direction - Social Democracy (SMER) party ended up behind him, with 18.29 percent, and suffered SMER's first defeat since 2006 and is likely to head for the opposition. EPA/MARTIN DIVISEK (MaxPPP TagID: epalivefour656474.jpg) [Photo via MaxPPP]

Poslanci OĽaNO sa musia sami rozhodnúť, či budú hlasovať za prípadné väzobné stíhanie obvineného poslanca Národnej rady (NR) SR Roberta Fica (Smer-SD). Uviedol to minister financií a šéf hnutia Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že ich nebude motivovať žiadnym smerom. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že sa žiadosťou budú zaoberať, až keď bude na stole.

„Nemám krvavé oči. Nemám chuť na pomstychtivosť a využívať, že máme väčšinu v parlamente. Ak to budú orgány činné v trestnom konaní považovať za nevyhnutné, tak im asi treba pomôcť,“ povedal Matovič. Dúfa, že generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý má žiadosť na väzobné stíhanie do NR SR podať, bude o veci rozhodovať v súlade so zákonom a verejným záujmom.

„Budem sa tým zaoberať vtedy, keď žiadosť o väzobné stíhanie bude v parlamente a prerokuje ju mandátovo-imunitný výbor, a bude v pléne NR SR. Žiadosť v parlamente nie je a nemá zmysel riešiť hypotetické otázky,“ poznamenal Pčolinský.

Národná kriminálna agentúra obvinila expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica i exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa medializovaných informácií čelia obvineniu zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Kaliňáka mali policajti zadržať. Keďže je Fico parlamentným poslancom, na jeho prípadné zadržanie je potrebný súhlas NR SR.

ZDROJ: teraz.sk, facebook

ZDROJ FOTO: republica.com