Toto je perfektné! Heger predstavil v rámci pomoci pre obyvateľov jednorazové aj systémové opatrenia!

Vláda chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur. Vo štvrtok to avizoval premiér Eduard Heger (OĽaNO).

„V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ priblížil na tlačovej konferencii.

V tomto roku plánujú minúť na jednorazové aj systémové opatrenia 260 miliónov eur. „Vieme, že problém inflácie je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky. Na budúci rok pomôžeme občanom SR sumou vyše jednej miliardy eur,“ doplnil Heger.

Minister práce Milan Krajniak spomenul príspevok 100 € pre viacero skupín obyvateľov. „Pomoc je rozčlenená na tri skupiny osôb. Prvá je pomoc rodinám v hmotnej núdzi vo výške 5,8 milióna eur, ďalej pomoc pre rodiny s deťmi vo výške 101,7 milióna eur a pomoc pre nízkopríjmové skupiny bez detí vo výške 25,5 milióna eur,“ dodal Krajniak.

Zvýšené výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo z podstatnej časti zaplatiť zvýšenie daní pre 100 mimoriadne bohatých firiem. Zvyšovanie by sa naopak nemalo dotknúť dane z pridanej hodnoty (DPH), ani dane z príjmu zamestnancov či živnostníkov. Pri predstavovaní vládnych opatrení to vo štvrtok vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Bližšie chce o vyšších daniach informovať neskôr. „Bude sa to týkať približne 100 firiem, veľmi bohatých firiem. Bežný človek môže žiť vpokoji a keď je to rodina s deťmi, ktoré ešte neskončili vysokú školu, môže sa tešiť na pomoc,“ doplnil.

Matovič upozornil, že viaceré opatrenia na pomoc so zdražovaním už budú trvalé. „Keď tieto opatrenia urobíme, nie je cesta späť. Nebude žiadny politik, ktorý by mal odvahu to rodinám zobrať. Takže to sú trvalé výdavky a presne taký rozsah budú mať aj trvalé príjmy,“ avizoval minister. Ďalšie peniaze by mali priniesť tiež úspory na riadení štátu. V reakcii na kritiku koaličnej SaS o zvyšovaní daní sa odvolal na programové vyhlásenie vlády. „Máme v Programovom vyhlásení vlády záväzok nezvyšovať celkové daňovo-odvodové zaťaženie. My ho týmto návrhom nie že nezvyšujeme, ale znižujeme veľmi výrazne,“ dodal Matovič.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: cas.sk