NBÚ upozorňuje na deepfake videá: Ako rozlíšiť pravosť od podvodu

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Deepfake videá, ktoré napodobňujú reálne situácie a známe osobnosti, môžu byť nebezpečným nástrojom dezinformácií. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal varovanie v súvislosti s týmito videami, pričom upozorňuje na to, že môžu byť využité na zdiskreditovanie osôb s významným postavením alebo ovplyvňovanie verejnej mienky pred voľbami. Tu je niekoľko tipov, ako zistiť, či ide o deepfake video.

 

Nekompletné pohyby tela a tváre: Deepfake videá môžu mať neprirodzené pohyby tela a mimiky. Sledujte pozorne mimiku tváre a pohyby tela postáv na videu. Neprirodzené žmurkanie, otváranie úst alebo oči môžu byť indikátormi deepfake videa.

Hlas a výslovnosť: Deepfake videá často používajú robotický hlas alebo majú zvláštnu výslovnosť slov. Ak zaznamenáte, že hlas nezodpovedá postave na videu alebo znie neprirodzene, buďte opatrní.

Emócie a obsah: Deepfake tvorcovia sa často snažia vyvolať emocionálnu reakciu. Škandalózne vyhlásenia, ktoré nezodpovedajú postoji postáv, môžu naznačovať, že ide o deepfake.

Vizuálne nezrovnalosti: Pozorujte veľkosť hlavy v pomere k tele postavy na videu. Neprirodzený farebný odtieň pokožky, nezvyčajné sfarbenie tváre a tela môžu tiež byť indikátormi deepfake videa.

Osvetlenie a tiene: Deepfake videá môžu mať nesúlad v osvetlení a tieniach, ktoré nezodpovedajú pôvodnému záznamu.

NBÚ zdôrazňuje potrebu byť opatrným pri konzumácii obsahu na internete a zisťovať informácie z dôveryhodných zdrojov. Manipulácia obsahu môže predstavovať reálne riziko, a preto je dôležité byť obozretným a kritickým spotrebiteľom informácií, najmä pred voľbami.