Demokrati pripomínajú 55. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Pri príležitosti 55. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa si predstavitelia strany Demokrati pripomínajú pamiatku obetí a zároveň upozorňujú na súčasné politické hrozby, ktoré by mohli ohroziť slobodu a demokraciu na Slovensku. 

 

Eduard Heger, predseda strany Demokrati, zdôrazňuje význam pripomienky týchto historických udalostí. „Žiaľ, aj v 21. storočí vidíme, že žiť slobodu, demokraciu a mier nie je samozrejmosť. Útoky na tieto hodnoty zažívame u našich východných susedov, ale, žiaľ, aj medzi politickými predstaviteľmi na Slovensku. Je preto nevyhnutné pripomínať si udalosti v našej histórií, lebo národ, ktorý na svoju históriu zabudne, je odkázaný ju prežiť znova,“ povedal Heger.

Volebná lídka strany Demokrati Andrea Letanovská hovorí, že komunistický režim vzal Slovensku možnosť byť súčasťou vyspelej Európy oveľa skôr. „Komunistický režim zobral ľuďom nielen slobodu voliť, ale slobodu rozhodnúť sa, ako prežijú svoj život. Zobral nám možnosť naplniť svoje talenty, byť úspešní a priniesť krajine prosperitu. Komunistický režim bol zločinecký režim,“ zdôraznila Letanovská.

Podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď varoval pred tým, že po 55 rokoch od okupácie sa na Slovensko snažia dostať priaznivci novodobých okupantov. „Fico, Pellegrini a Uhrík nás chcú mentálne vrátiť do roku 1968, do sveta, kde vládna moc reálne diktuje, čo si ľudia majú myslieť, čo majú hovoriť, koho majú alebo nemajú vyšetrovať,“ uviedol Naď.

Hnutie Republika si uvedomuje význam uchovania histórie a jej poučení pre budúcnosť. Snaží sa brániť demokraciu, slobodu a zásady právneho štátu pred hrozbami, ktoré by mohli ohroziť tieto hodnoty.