NAKA v akcii VÍRUS obvinení Gučík, Balciar a Skuhra, Škoda dosahuje minimálne 74 miliónov eur

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: pixbay.com

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vzala do väzby niekoľko osôb a vzniesla obvinenia voči trom významným menám: bývalý riaditeľ TA3 Michal Gučík, bývalý riaditeľ vojenských tajných služieb Ján Balciar a bývalý vedúci Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra. Podľa polície sa akcia Vírus má týkať podozrenia rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

 

Podľa informácií od Aktuality.sk prebieha vyšetrovanie, ktoré sa týka podozrení z manipulácie pri verejných obstarávaniach. Polícia tvrdí, že akcia „Vírus“ súvisí s podozrením pre korupciu a rozkrádanie verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

Michal Gučík, osobný priateľ generálneho prokurátora Maroša Žilinku, mal v minulosti viacero spojení s politikmi a médiami. Napriek tomu, že bol bývalým riaditeľom televízie TA3, neopustil politickú scénu. Gučík bol známy svojimi kontaktmi a vzťahmi s rôznymi politickými osobnosťami.

Ján Balciar, známy najmä svojím veľkým majetkom, bol v minulosti šéfom Vojenského spravodajstva a stále je v centre pozornosti kvôli jeho majetkovej situácii a podozreniam z tunelovania. Balciar má  pätnásť apartmánov na Táľoch, novostavba chaty priamo v národnom parku, ďalší dom a pozemok v Nízkych Tatrách, dve nehnuteľnosti v Rimavskej Sobote a luxusný apartmán v chorvátskom Sukošane mali spolu hodnotu vyše tri milióny eur, teda oveľa viac, ako si mohol dlhoročný zamestnanec tajných služieb a policajného zboru dovoliť

Ľubomír Skuhra, ktorý šéfoval Vojenskému obrannému spravodajstvu, bol tiež spájaný s podozreniami z tunelovania a jeho vzťahom s Mariánom Kočnerom, ktorý bol obvinený z vraždy novinára Jána Kuciaka. Skuhra bol v minulosti v centre vyšetrovania v súvislosti s podozreniami zo zneužívania verejných finančných prostriedkov.

Tieto prípady naznačujú, že korupcia a podozrenia z nesprávneho hospodárenia so štátnymi financiami zostávajú výzvou pre slovenskú verejnú správu a bezpečnostné služby.