Demokrati žiadajú odstúpenie generálneho prokurátora Žilinku v súvislosti s kauzou VÍRUS

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: pinteres.com

Strana Demokrati v reakcii na kauzu VÍRUS, v ktorej Národná kriminálna agentúra obvinila niekoľko osôb vrátane podnikateľa Michala Gučíka a bývalých vojenských tajných Ľubomíra Skuhru a Jána Balciara, vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku k odstúpeniu z funkcie. Demokrati tvrdia, že Žilinka nedokázal adekvátne odpovedať na otázky týkajúce sa kauzy a vyhýbal sa novinárskym otázkam. Kauza Vírus, ktorá sa týka podozrení z manipulácie verejného obstarávania vo vojenskom spravodajstve, podľa Demokratov len vrcholí dlhodobejším problémom na rezorte obrany a vo Vojenskom spravodajstve.

 

Exminister obrany a podpredseda strany Demokrati, Jaroslav Naď, v reakcii na dnešné obvinenia v kauze Vírus, v ktorej Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila niekoľko osôb vrátane podnikateľa Michala Gučíka a bývalých vojenských tajných Ľubomíra Skuhru a Jána Balciara, žiada odstúpenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Naď tvrdí, že Žilinka nedokázal dôveryhodne odpovedať na otázky týkajúce sa kauzy a vyhýbal sa novinárskym otázkam.

Kauza Vírus sa týka podozrení z manipulácie verejného obstarávania vo vojenskom spravodajstve. Naď vo svojom vyhlásení pripomenul, že pred jeho nástupom na ministerstvo obrany bol Ján Balciar, jeden z obvinených, účelovo obvinený zneužitím Vojenského spravodajstva. Tvrdí, že dlhé roky upozorňoval na problémy v rezorte obrany a vo Vojenskom spravodajstve počas vlád strán Smer, Hlas a SNS.

„Po mojom nástupe na rezort sme začali s bezprecedentnými kontrolami a spolu so súčinnosťou s Úradom pre dohľad nad vojenskými tajnosťami a kontrolami (OČTK) sa aj dnešná kauza mohla vyšetrovať a bolo vznesené obvinenie,“ vysvetľuje Naď.

Juraj Šeliga, člen predsedníctva strany Demokrati, zdôrazňuje, že jeden z obvinených, podnikateľ Michal Gučík, je blízkym priateľom generálneho prokurátora Žilinku. Šeliga považuje za kritické, aby generálny prokurátor Žilinka zohrával rolu v prípadoch týkajúcich sa Gučíka. Taktiež upozorňuje na Žilinkovu minulosť, kedy Gučík loboval za jeho zvolenie za generálneho prokurátora.

„Nový rozmer tejto kauzy dáva kamarátstvo obvineného Gučíka s generálnym prokurátorom Žilinkom. Súviselo Žilinkove včerajšie hysterické vystúpenie aj s tým, že dnes je obvinený jeho kamarát Gučík?“ pýta sa Šeliga a vyzýva Richarda Sulíka, predsedu strany Hlas, aby vysvetlil, ako sa stretával s Gučíkom a Žilinkom a o čom na týchto stretnutiach diskutovali.

Jaroslav Naď aj Juraj Šeliga zdôrazňujú, že kauza Vírus má ďalekosiahle následky a zasahuje do viacerých oblastí. Naď uviedol, že kauza sa týka obzvlášť závažného trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. „Smer, Hlas a SNS si z rezortu obrany spravili zlatú baňu. Dolovali na úkor vojakov a občanov Slovenskej republiky,“ povedal Naď.

Demokrati vyzývajú generálneho prokurátora Žilinku, aby po týchto obvineniach zvážil svoju pozíciu a urobil to, čo je v záujme spravodlivosti a dôvery verejnosti.