Ministerstvo práce preplatí kurzy v oblasti informačných technológií na FIIT ACADEMY

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: @BRATISLAVSKY KRAJ

V Bratislave otvorili 17. apríla 2023 FIIT ACADEMI. Slávnostnú pásku prestrihli dekan Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT STU) Ivan Kotuliak, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Juraj Droba  si myslí, že málokto dnes pochybuje o tom, že investície do vzdelávania v oblasti informačných technológií sú v súčasnosti potrebnými a návratnými. „Napokon, základné IT zručnosti sa dnes vyžadujú nielen v každom zamestnaní, ale aj v každodennom súkromnom živote. Nehovoriac o tom, že neustále rastú aj také hrozby, akou sú napríklad kyberkriminalita, kyberšikana, phishing, či rôzne útoky hackerov. Školské informačné systémy sú plné citlivých a osobných údajov, a preto by ich mali spravovať ľudia v potrebnými zručnosťami a vedomosťami,“ povedal v príhovore Juraj Droba.

Rekvalifikácia na trhu práce už dnes neplatí len pre IT špecialistov, ale aj pre bežných ľudí a zamestnancov. Ako povedal minister  Krajniak na otvorení vzdelávacej akadémie FIIT STU v Bratislave, ako minister práce sociálnych vecí a rodiny podporuje všetky iniciatívy, ktoré pomáhajú ľuďom zvýšiť ich kvalifikáciu. „Na ministerstve po prvýkrát v histórii preplácame pracujúcim, mamičkám na materskej či živnostníkom rekvalifikačné, vzdelávacie kurzy. Je to najúspešnejší projekt z pohľadu spätnej väzby občanov,“ dodal Krajniak.

Podľa Krajniaka je  ich najúspešnejší projekt z pohľadu spätnej väzby občanov Nestrať prácu – vzdelávaj sa. „Podarilo sa mi spraviť historickú zmenu a po prvýkrát majú pracujúci, mamičky na materskej a živnostníci možnosť tiež využiť kurzy na zvýšenie svojej kvalifikácie. Vyberú si, ktorý kurz by im pomohol získať lepšie platenú pracovnú pozíciu a úrad práce im ho preplatí,“ vyjadril.

„Môžem vám povedať, že tento projekt je mimoriadne úspešný. Jedným z dôvodov je, že si môžete takto spraviť kurzy aj na renomovaných školách, akou je napríklad Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a jej FIIT Academy. Tú som mal dnes česť otvoriť. Priemerná mzda IT špecialistov bola minulý rok 2204 EUR. O kurzy v tomto odvetví teda bude mimoriadne veľký záujem,“ zhrnul na sociálnej sieti Krajniak.

Kurz môže stihnúť každý, informácie nájdete na ich webe ludskezdroje.gov.sk.