Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan odstupuje z funkcie, jeho firma získala dotáciu na recykláciu za 1,42 milióna eur, minister Budaj nechá dotáciu pre Vlčanovu firmu preveriť

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Obyčajný ľudia

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) sa rozhodol pre medializovanú kauzu rodinnej spoločnosti, ktorá dostala štátnu dotáciu 1,4 milióna eur, odstúpiť zo svojho postu. Vlčan to vo štvrtok oznámil na brífingu.  Premiér avizuje stretnutie s prezidentkou. Vlčan dnes doručil do prezidentskej kancelárie žiadosť o odobratie svojho poverenia. Vlčan nevidí problém v tom, že jeho firma získala miliónovú dotáciu? Minister Budaj nechá dotáciu pre Vlčanovu firmu preveriť. 

Firma Reko Recycling žiadala o dotáciu na vybudovanie zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu odpadu pred skládkovaním a podľa portálu odpady-portal.sk to bol jediný projekt, ktorému sa v rámci hodnotenia podarilo získať podporu. Uspela iba firma spoluvlastnená ministrom. Eurofondy podporia jediné zariadenie na úpravu odpadov.

Vlčan nevidí zo strany danej spoločnosti ani zo svojej strany žiadne porušenie zákona. „Zo svojej strany nevidím ani porušenie akýchkoľvek etických princípov. Nechcem zotrvávaním vo svojej funkcii spôsobovať problémy danej komunite ľudí na južnom Slovensku. Nechcem zároveň, aby výsledky, ktoré sme dosiahli na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za ostatné takmer dva roky, čo som ministrom, boli znevažované. Z toho dôvodu som informoval prezidentku SR, premiéra, aj predsedu Národnej rady SR, že podám demisiu, respektíve požiadam o odobratie poverenia,“ oznámil Vlčan.

„Nechávam na rozhodnutie prezidentky SR, respektíve premiéra, ako budú vo veci konať. Nechcem vyvolávať chaos, som si vedomý, že ako krajina sme v zložitej situácii. Rozumiem aj tomu, že úradnícka vláda nie je najlepším riešením. Pre mňa je ale dôležité, aby sa štrukturálne reformy, ktoré sa dosiahli na rezorte pôdohospodárstva ochránili,“ dodal Vlčan. Spoločnosť Reko Recycling ani on osobne podľa neho zatiaľ žiadne peniaze od štátu doteraz nedostali.

Prezidentka Čaputová oznámi ďalší postup po doručení žiadosti Samuela Vlčana o odobratie poverenia na budúci týždeň, informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan dnes doručil do prezidentskej kancelárie žiadosť o odobratie svojho poverenia,“ uviedol Strižinec. Ozrejmil, že prezidentka sa v najbližších dňoch stretne s dočasne povereným premiérom Hegerom a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom. Ďalší postup oznámi začiatkom budúceho týždňa.

Opozícia očakáva od prezidentky vyvodenie zodpovednosti. Mimoparlamentný Hlas-SD ju žiada o vymenovanie úradníckej vlády a očakáva aj odchod dočasne povereného šéfa envirorezortu Jána Budaja. Smer-SD dodáva, že prezidentka je plne zodpovedná za výkon inštitúcií na Slovensku, pričom za tú najdôležitejšiu označil vládu.

Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD 3. mája informovali, že firma rodiny dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vlčana Reko Recycling dostala v apríli od Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur. „Spoločnosť Reko Recycling dostala 19. apríla 2023 nenávratný finančný príspevok z rezortu životného prostredia 1 416 000 eur. Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana,“ spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.