Ján Budaj šéf envirorezortu by privítal, aby Samuel Vlčan od projektu odstúpil a neprevzal dotáciu

Autor: Lukáš Veselý
ZDROJ FOTO: facebook

Ján Budaj si myslí, že by mal  Samuel Vlčan od projektu odstúpiť a vrátiť dotáciu. Vlčan tvrdí, že získanie nenávratného finančného príspevku považuje za výsledok odbornej práce ľudí zo spoločnosti Reko Recycling. Predpokladá zároveň, že spolu s bankovým úverom sa príspevok použije na technologické inovácie pre ekologizáciu skládky.

Dočasne poverený šéf envirorezortu Ján Budaj si myslí, že Vlčan by mal od projektu odstúpiť a neprevziať financie zo štátnej dotácie. Tvrdí, že zo strany ministerstva životného prostredia nedošlo k pochybeniu pri vyhodnocovaní projektov. Neeviduje ani žiaden lobing zo strany Vlčana v súvislosti so získaním dotácie, píše TASR.

„Nikdy by som sa ako člen vlády nepokúšal podnikať s peniazmi, o ktorých rozhoduje štát. Myslím si, že to je rizikové,“ uviedol Budaj.  Bolo dobré zvážiť prípadné legislatívne zmeny týkajúce sa konfliktu záujmov.

Budaj tvrdí, že všetky podmienky v súvislosti s dotknutou dotáciou splnila iba jedna firma a druhá nezískala potrebný počet bodov. Poukázal pritom na jednotlivé kritériá vyhodnocovania projektov aj na úradnícky postup. „Podľa súčasnej miery preskúmania ešte neviem povedať, či došlo k pochybeniu,“ uviedol. Deklaroval, že využije všetky možnosti preverenia a bude čo najrýchlejšie konať.

Postup pri tejto kauze podľa Budaja dokázal, že vo vláde nie je chaos. Skonštatoval, že aktuálne je na prezidentke Zuzane Čaputovej, komu pridelí rezort pôdohospodárstva po Vlčanovom odchode.

„Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana, spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.

 

Vlčan vo štvrtok oznámil, že sa rozhodol odísť z funkcie pre kauzu rodinnej spoločnosti, ktorá dostala od Ministerstva životného prostredia SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur. Agrominister nevidí zo strany spoločnosti ani zo svojej strany žiadne porušenie zákona ani etických princípov. Nechce však zotrvávaním vo funkcii spôsobovať problémy.

Vlčan v stredu v reakcii pre TASR kritiku Smeru odmietol. Získanie nenávratného finančného príspevku považuje za výsledok odbornej práce ľudí zo spoločnosti Reko Recycling. Predpokladá zároveň, že spolu s bankovým úverom sa príspevok použije na technologické inovácie pre ekologizáciu skládky.

„Verím, že tak ako má rezort pôdohospodárstva nastavené európske kontrolné mechanizmy pri poskytovaní nenávratných finančných príspevkov, tak aj rezort životného prostredia disponuje kontrolami na predchádzanie možného konfliktu záujmov alebo vylúčenie rizika, či jeden projekt nebol uprednostnený na úkor iných. Svoje majetkové podiely v spoločnostiach a svoje predchádzajúce podnikanie som nikdy netajil a ani som sa nikdy neuchýlil k ich zakrytiu cez schránkové firmy,“ dodal Vlčan v reakcii na Smer.