Zvolá prezidentka Zuzana Čaputová úradnícku vládu?

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Zuzana Čaputová

Rozruch v politickej scéne. Zvolá prezidentka úradnícku vládu? Sú dve varianty, buď Heger dostane funkciu ministra pôdohospodársta, alebo Prezidentka Zuzana Čaputová zvolá úradnícku vládu. Je to vďaka tomu, že Vlčanova firma dostala dotáciu na recykláciu od štátu 1,42 milióna eur a teraz odstupuje z funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Jeho koniec, niektorým nestačí a požadujú koniec tých, ktorý sú za toto zodpovedný a v tomto prípade je to ministerstvo životného prostredia a šéf envirorezortu Ján Budaj.

Vyjadrili sa k tomu aj poslanci viacerých politických strán. Čaká sa na verdikt, no je veľmi pravdepodobné, že Heger skončí ako minister pôdohospodárstva. Samuel Vlčan ohlásil svoj koniec, no nevysvetlil, ako naloží s pridelenou dotáciou.

Nie je jasné, ako sa prezidentská kancelária a Zuzana Čaputová rozhodne, vo štvrtok poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan  doručil do prezidentskej kancelárie žiadosť o odobratie svojho poverenia. „Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretne s premiérom Eduardom Hegerom a predsedom NR SR Borisom Kollárom. Začiatkom budúceho týždňa prezidentka oznámi svoj ďalší postup,“ povedal novinárom Martin Strižinec z tlačového oddelenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vyplýva, že minister Budaj dnes klamal, keď tvrdil, že o firme ministra Vlčana nevedel, zverejnili Topky.

Práve 9. februára podľa Majerského riešil výbor skládku firmy Reko recycling, ktorú na výbore zastupoval minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. „Na tomto zasadnutí bol prítomný aj generálny riaditeľ inšpekcie životného prostredia a poslanci oficiálne zaviazali Ministerstvo životného prostredia SR, aby monitorovalo skládku Vlčanovej firmy.

Ak minister Budaj tvrdí, že nevedel o tom, že firma Reko recycling patrí jeho kolegovi Vlčanovi, tak klame alebo zavádza. A Samuel Vlčan by sa nemal zrieknuť len postu ministra, ale aj dotácie.Končiaca vláda si z občanov Slovenska nemôže robiť dobrý deň. Toto nie je boj proti korupcii, ktorý nám sľubovala táto vláda pred viac ako 3 rokmi,“ skonštatoval Majerský.

Na odstúpenie Vlčana reagovala aj strana Hlas-SD. „Vláda chaosu a ožobračovania Slovenska už nemôže ďalších 5 mesiacov viesť Slovensko. Heger a ministri si strážia svoje kšefty, kašlú na ľudí a preto musia odísť. Heger nech si pobalí veci a prestane trápne vydierať hlavu štátu,“ uviedol líder strany Peter Pellegrini.

Pohľad odborníkov , politológov na to, ako bude nasledujúcich pár mesiacov prebiehať. „Nechcem vyznieť cynicky, ale na tých pár mesiacov by mohli viesť ministerstvá štátni tajomníci, rovnako je to na ministerstve zdravotníctva aj na ministerstve financií, ktoré oficiálne vedie premiér, ale vieme ako to v skutočnosti je,“ povedal na margo agrorezortu politológ Michal Cirner pre Topky..

„Hoci nie som ústavný právnik a v ústave to nikde nie je jasne definované, myslím si, že vymenovaním novej vlády, hoci s nejakým iným v súčasnosti povereným ministrom na čele, by to zrejme šlo. Prezidentka by sa tak vyhla možnosti vymenovať vládu zloženú z odborníkov, za ktorú by niesla priamu zodpovednosť,“ dodal zas Radoslav Štefančík.