EKLUZÍVNE  Z NITRY:  Treba ísť voliť ZA niečo a nie PROTI niečomu. Pellegrini vyzýva ľudí k voľbám 30. septembra

Autor: Lenka Zdražilová
Zdroj foto: Redakce

Ak budeme voliť podľa toho, kto dokáže urobiť väčší cirkus, či kto dokáže lepšie udrieť, tak presne tak bude vyzerať aj Slovensko najbližšie štyri roky. Povedal na tlačovej konferencii pre VH predseda strany HLAS-SD Peter Pellegrini. Akurát nastane to, že bude pokračovať pomsta a revanš za všetky i domnelé, ale aj skutočné krivdy.

Ak bude Slovensko voliť proti niekomu, či proti niečomu, budú sa zas a znova voliť strany, ktoré by inak volené neboli, nakoľko neponúkajú riešenia skutočných problémov. Teraz zvládajú strašiť ľudí, no to po voľbách nebude stačiť. Slovensko už zažilo to, keď taká strana vyhrala, prišla do vlády a zistila, že riadenie štátu je o poctivej práci a nie o dobrom marketingu.

Pellegrini vyzýva ľudí, aby išli voliť ZA niečo a nie PROTI niečomu. Je dôležité zvoliť stranu, ktorá bude riešiť skutočné problémy, má plány na ich riešenie a má odborníkov, ktorí to skutočne dokážu.

Ľudia na Slovensku reálne potrebujú viac pomoci od štátu, nižšie ceny potravín energií, riešiť smutný stav zdravotníctva, pomôcť mnohým slovenským regiónom, ktorých životná úroveň zostáva za Bratislavou. Priority strany HLAS sú preto jasné. Pomoc všetkým, ktorí to potrebujú, znížiť ceny potravín, kvalitné a dostupné zdravotníctvo a Slovensko jeho ľudí a regióny na prvom mieste pre novú vládu. „Chceme vybudovať zo Slovenska silná štát, lebo len silný štát pomôže ľuďom,“ povedal predseda strany.

Pre VH Pellegrini uviedol, že vysoké ceny potravín sú obrovským zlyhaním vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča, ale aj úradníckej vlády. V najhorších chvíľach dosahovala potravinová inflácia 28 %. A kto tým trpí? Tí najchudobnejší a najzraniteľnejší . A to sú najmä dôchodcovia, sociálne slabšie rodiny, či pracujúci za minimálnu mzdu. HLAS prišiel s mnohými opatreniami a konkrétnymi návrhmi , no vlády ich vždy ignorovala. „Je neskutočnou hanbou vlád Matoviča, Hegera a Ódora, že najväčší problém Slovenska za posledné tri roky sa ani len nepokúsili riešiť,“ upresnil Pellegrini.

Pellegrini ďalej povedal, že osobne napísal vtedajšiemu ministrovi pôdohospodárstva Vlčanovi, aby o nich aspoň uvažoval, no nič neodpovedal a ani nič nepredložil a aj jeho zavinením definitívne padla Hegerova vláda, nakoľko dotácia pre jeho firmu od Budaja smrdela korupciou a klientelizmom. HLAS je pripravený svoj plán na nižšie ceny uskutočniť, ak dostane možnosť. „Treba zaviesť pravidlá pre obchodné reťazce a klepnúť im po prstoch, ak budú chcieť  v kríze zarábať na slovenských ľuďoch,“ spresnil. Ďalej sa vyjadril, že je potrebné zaviesť 0 DPH na predaj potravín z dvora a znížiť  DPH na základné potraviny z 10 na 5 %.

Ďalšou dôležitou témou je, že od zajtra sa končí zákaz dovozu ukrajinského obilia, no nikto sa k tomu zatiaľ nevyjadril. HLAS tvrdí, že sa nesmie dostať ani jedno zrnko ukrajinského obilia na náš trh.

V neposlednom rade je dôležité, aby silný štát posilnil svoj vplyv v strategických podnikoch , aby svojim občanom dokázal garantovať nižšiu cenu energií. Strana HLAS tvrdí, že ak to bude efektívne pristúpia k zvýšeniu podielu v akciových spoločnostiach. Slovensko vyrába elektrinu lacno, no ľudia platia vysoké ceny. Štát na zastropovanie cien elektriny vydal miliardy eur. HLAS bude bude žiadať dodržiavanie privatizačných zmlúv, uplatňovanie akcionárskych práv SR a postih prípadnej korupcie pri privatizácií.