Eduard Heger: Je tomu presne rok, čo sme predstavili náš plán

Autor: Redakce
Je tomu presne rok od mimoriadneho neformálneho samitu vo Versailles, počas ktorého Slovensko, prišlo ako prvá krajina s konkrétnym európskym plánom pre Ukrajinu, uviedol Eduard Heger.
Integrácia Ukrajiny znamená prosperitu, budovanie infraštruktúry či nové pracovné miesta aj pre východné Slovensko. Ukrajina musí mať európsku perspektívu a možnosť byť súčasťou demokratického sveta.
,,PRED ROKOM SME PREDSTAVILI NÁŠ PLÁN NA INTEGRÁCIU 🇺🇦 DO EÚ!“ Uviedol na svojej sociálnej sieti Eduard Heger.
,,V EÚ sa postupne začali realizovať naše návrhy týkajúce sa dvoch oblastí: Finančná pomoc Ukrajine na posilnenie jej odolnosti počas vojny a idea zriadiť Fond na obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny. Už vtedy sme ako prví rozmýšľali nielen „tu a teraz“, ale aj nad potrebami do budúcna. Rekonštrukcia Ukrajiny je príležitosť aj pre slovenské firmy, investorov a mimovládny sektor. Pootvorenie dverí do európskej rodiny, kde sme navrhovali pre Ukrajinu udelenie kandidátskeho štatútu, účasť prezidenta Zelenského na samitoch či vytvorenie reformných tímov, ktoré budú pomáhať našim susedom s reformami nevyhnutnými pre ich integráciu do EÚ, “ dodal.
Hegera teší, že toto líderstvo prinieslo Ukrajine a jej ľuďom konkrétne výsledky, ako napríklad v júni 2022, len pár mesiacov po samite, bol v rekordnom čase Ukrajine udelený kandidátsky štatút, a to aj vďaka nášmu nasadeniu, vzniká konkrétny plán na rekonštrukciu Ukrajiny, reformy pre urýchlenie integrácie do EÚ a právnu pomoc.
,,Do veľkej miery bol tento krok inšpirovaný aj našim návrhom na vytvorenie Plánu obnovy pre Ukrajinu a spoločných reformných tímov, prezident Zelenskyj sa od vypuknutia vojny online pripájal na samity a vo februári 2023 prišiel na samit EÚ prvýkrát aj osobne. Náš plán vo Versailles bol veľmi ambiciózny a niektorí lídri boli skeptickí, či je možné ho naplniť. Avšak práve Slovensko je príkladom úspešného integračného procesu, keď sa z čiernej diery Európy stala krajina, ktorá prináša úspešné vlastné návrhy a nápady v ťažkých časoch. Opäť sme tak potvrdili, že Slovensko je plnohodnotným členom EÚ. Vieme reagovať a čo viac, sme solidárna krajina, ktorá sa nebojí byť prvá a robiť správne rozhodnutia, doplnil Heger.

ZDROJ: Facebook.com/premier.sr

ZDROJ FOTO: Facebook.com/premier.sr