Eduard Heger: Je tomu presne rok, čo sme predstavili náš plán

Autor: Redakce
Dočasne poverený premiér Eduard Heger
ZDROJ FOTO: facebook.com/premier.sr
Je tomu presne rok od mimoriadneho neformálneho samitu vo Versailles, počas ktorého Slovensko, prišlo ako prvá krajina s konkrétnym európskym plánom pre Ukrajinu, uviedol Eduard Heger.
Integrácia Ukrajiny znamená prosperitu, budovanie infraštruktúry či nové pracovné miesta aj pre východné Slovensko. Ukrajina musí mať európsku perspektívu a možnosť byť súčasťou demokratického sveta.
,,PRED ROKOM SME PREDSTAVILI NÁŠ PLÁN NA INTEGRÁCIU ?? DO EÚ!“ Uviedol na svojej sociálnej sieti Eduard Heger.
,,V EÚ sa postupne začali realizovať naše návrhy týkajúce sa dvoch oblastí: Finančná pomoc Ukrajine na posilnenie jej odolnosti počas vojny a idea zriadiť Fond na obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny. Už vtedy sme ako prví rozmýšľali nielen „tu a teraz“, ale aj nad potrebami do budúcna. Rekonštrukcia Ukrajiny je príležitosť aj pre slovenské firmy, investorov a mimovládny sektor. Pootvorenie dverí do európskej rodiny, kde sme navrhovali pre Ukrajinu udelenie kandidátskeho štatútu, účasť prezidenta Zelenského na samitoch či vytvorenie reformných tímov, ktoré budú pomáhať našim susedom s reformami nevyhnutnými pre ich integráciu do EÚ, “ dodal.
Hegera teší, že toto líderstvo prinieslo Ukrajine a jej ľuďom konkrétne výsledky, ako napríklad v júni 2022, len pár mesiacov po samite, bol v rekordnom čase Ukrajine udelený kandidátsky štatút, a to aj vďaka nášmu nasadeniu, vzniká konkrétny plán na rekonštrukciu Ukrajiny, reformy pre urýchlenie integrácie do EÚ a právnu pomoc.
,,Do veľkej miery bol tento krok inšpirovaný aj našim návrhom na vytvorenie Plánu obnovy pre Ukrajinu a spoločných reformných tímov, prezident Zelenskyj sa od vypuknutia vojny online pripájal na samity a vo februári 2023 prišiel na samit EÚ prvýkrát aj osobne. Náš plán vo Versailles bol veľmi ambiciózny a niektorí lídri boli skeptickí, či je možné ho naplniť. Avšak práve Slovensko je príkladom úspešného integračného procesu, keď sa z čiernej diery Európy stala krajina, ktorá prináša úspešné vlastné návrhy a nápady v ťažkých časoch. Opäť sme tak potvrdili, že Slovensko je plnohodnotným členom EÚ. Vieme reagovať a čo viac, sme solidárna krajina, ktorá sa nebojí byť prvá a robiť správne rozhodnutia, doplnil Heger.

ZDROJ: Facebook.com/premier.sr

ZDROJ FOTO: Facebook.com/premier.sr