Ceny benzínu a nafty stále stúpajú: Bude toto opakovanie minuloročného scenára?

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: čerpacia stanica Slovnaft

Situácia na slovenských čerpacích staniciach ohľadom cien benzínu a nafty nie je práve potešujúca pre motoristov. Rozdiel medzi cenami týchto najpoužívanejších pohonných hmôt sa postupne znižuje a to môže priniesť ťažkosti pre majiteľov dieselových vozidiel. Vývoj cien sa javí nepriaznivo, a ak to bude pokračovať, vodiči dieslových motorových vozidiel by sa mohli dočkať nepríjemného prekvapenia, keď ceny nafty prekročia ceny benzínu. Odborníci upozorňujú, že nárast cien by mohol byť len na začiatku, napriek predpovediam pred niekoľkými týždňami.

 

Aj keď na začiatku 36. týždňa ceny benzínu mierny klesli z predchádzajúcich 1,719 EUR/l na nových 1,698 EUR/l, situácia nie je veľmi optimistická pre vodičov nafty. Cena benzínu sa totiž za rovnaký objem zvýšila o viac ako 3 centy oproti minulému týždňu, kedy stála 1,637 EUR/l. Nafta však v pondelok dosiahla nový rekord s cenou 1,670 EUR/l.

Odborníci z Česka upozorňujú, že ceny pohonných hmôt stúpajú nepretržite už od mája 2023, a tento trend pokračuje aj v auguste. Štěpán Křeček, hlavný ekonóm spoločnosti BH Securities, vysvetľuje, že dôvodom je globálny ekonomický rast, ktorý so sebou prináša zvýšený dopyt po rope. Výhľad pre nasledujúce týždne nie je pozitívny, a ceny benzínu a nafty by mohli stúpnuť až o 80 halierov, pričom cena benzínu by mohla prekročiť 40 korún za liter.

Aj keď členstvo Slovenska v eurozóne môže zmierňovať nárast cien pohonných hmôt, odborníci nás varujú, že sa môžeme pripraviť na podobný scenár ako v Česku. Je preto dôležité, aby motoristi boli pripravení na možný nárast cien benzínu a nafty aj na našom trhu.