Čaputová s Ódorom nesú plnú zodpovednosť za situáciu v bezpečnostných zložkách

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Matúš Šutaj Eštok

Posledné udalosti okolo zadržania a následného prepustenia obvinených v trojročnej kauze vyvolali ostrú reakciu verejnosti. Hnev a sklamanie sa premietli do vyjadrení a diskusií. Podľa kritikov, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej a Ľudovíta Ódora, ide o vážne nedostatky v rámci bezpečnostných zložiek. Tieto osoby tak musia niesť plnú zodpovednosť za situáciu, ktorá vyvolala pochybnosti a obavy medzi občanmi.

 

Zadržať obvinených v prípade, ktorý sa ťahá už tri roky, a následne ich prepustiť na slobodu, je krok, ktorý poškodzuje dôveru verejnosti v právny systém a bezpečnostné orgány. „Tvorcom akcie v skutočnosti nebol vyšetrovateľ Konečný, ktorý uznesenie podpísal, ale Pavol Ďurka z Útvaru pre vyšetrovanie špeciálnej trestnej činnosti (ÚIS). Je načase klásť otázky, prečo mohol tento krok viesť k pádu ministra Šimka,“ konštatujú niektorí analytici.

Opozičné strany sa v rámci tlačovej konferencie dotkli aj biblického hesla akcie, ktoré považujú za ironické v kontexte udalostí. Zdá sa, že tvorcovia akcie mohli mať inú motiváciu a niektorí kritici upozorňujú na to, že prezidentka a premiér uprednostnili stíhaného vyšetrovateľa pred vlastným ministrom. Týmto krokom si tak zobrali na plecia plnú zodpovednosť za vývoj situácie a následné udalosti, ktoré budú mať dôsledky aj do blížiacich sa volieb.

Včerajšia zverejnená nahrávka z tlačovej konferencie opozičnej strany dodala do tejto záležitosti ďalší rozmer. Na zázname sa dá počuť, ako vyšetrovateľ, ktorý pred dvoma rokmi vypočúval Bernarda Slobodníka, informuje svojho kolegu o nespoľahlivosti Slobodníkových výpovedí. Tento fakt dodáva kritikom argument, že vývoj prípadu nebol dostatočne transparentný a že zadržanie obvinených bolo motivované inými záujmami.

Zvláštnosťou tejto situácie je aj obmedzený prístup obvinených a ich obhajcov k spisu, ktorý sa ich týka. Zatiaľ čo tento prístup nie je umožnený, generálny prokurátor Hamran neváhal zverejniť časť spisu, konkrétne prepis nahrávky, na verejnej tlačovej konferencii. Tento fakt ešte viac spochybňuje transparentnosť a spravodlivosť v konaní a vyvoláva otázky ohľadom rovnakých príležitostí a prístupu ku dôležitým informáciám.

Celková situácia okolo tejto kauzy vyvolala vážne pochybnosti a obavy v rámci verejnosti. Dôvera v bezpečnostné zložky a ich schopnosť postarať sa o spravodlivosť je kľúčová pre fungujúci právny štát. Ako sa budú udalosti ďalej vyvíjať a aký bude vplyv na priebeh nadchádzajúcich volieb, to ukáže až čas.