Zmenila prezidentka opäť názor? Hovorí o chaose a legislatívnej smršti: Čím skôr budú voľby, tým lepšie

Autor: Lukáš Veselý

Situácia v parlamente v súčasnosti podľa prezidentky Zuzany Čaputovej viac pripomína chaos než zodpovednú správu vecí verejných. Zhodnotila, že ôegislatívna parlamentná smršť z posledných dní ohrozuje ústavné princípy aj verejné financie. Prezidentka sa pred pár dňami ozvala, že je potrebné presunúť ho kvôli chaosu v parlamente.

Čaputová vyzvala politických lídrov, aby váhou svojej autority smršť v parlamente zastavili alebo sa dohodli na skoršom termíne predčasných volieb.

„Pre politický chaos je príznačné, že ma dnes k vymenovaniu úradníckej vlády vyzvali strany, ktoré ešte včera tvrdili, že by jej za žiadnych okolností nevyslovili dôveru. Nezodpovedné a populistické návrhy niektorých poslancov v parlamente však nezastaví vláda bez parlamentnej podpory,“ zhrnula.

Tie podľa nej môžu zastaviť iba parlamentní lídri a dohoda na skoršom termíne predčasných volieb, po ktorom volám konzistentne od decembra, keď vláde bola vyslovená nedôvera.

„Dohodu politických strán na septembrovom termíne som pripustila iba preto, že inak hrozilo neprijatie zmeny ústavy a ďalší polrok by sa o predčasných voľbách vôbec nemohlo rozhodovať,“ dodala.

Síce už nezostáva veľa času, no okolo zmeny termínu predčasných volieb z 30. septembra na 24. júna zostalo akosi ticho. Tí, ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu však hrajú „mŕtveho chrobáka“. Poslanci SaS a OĽaNO sa jednoducho zaťali. Odmietajú urýchlenie volieb, ak prezidentka nevymenuje svoju úradnícku vládu.

Samotná prezidentka si myslí, že voľby by sa nemali naťahovať, no napriek tomu nechce vymeniť Hegerov kabinet.  Politická situácia však rapídne hustne.  Ak by mali byť 24. júna, predseda parlamentu by ich musel stanoviť už začiatkom marca.

Termín vyhlásenia júnových volieb by bol najneskôr v pondelok 6. marca a následne by strany mali niekoľko týždňov na podanie kandidátok. Zatiaľ to však smeruje k sedem mesačnej čakacej dobe.  Ešte stále platí 30. september ako deň predčasných volieb. Obštrukcie v parlamente začínajú pripomínať cirkus. Raz voľby chcú, potom zase nie. Zmenu zablokoval parlament a SaS ani OĽaNO neovplyvnilo ani vyhlásenie prezidentky, že vzhľadom na „legislatívnu smršť v  parlamente“ by mali byť voľby skôr.

Internetový portál cas.sk citoval Richarda Sulíka: „Neviem, prečo sa prezidentka rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico, každopádne 30. september je kompromisný termín.“ Smer sa nevzdáva a chce opäť zvolať schôdzu na vyhlásenie skoršieho termínu predčasných volieb. Zuzana Čaputová však tvrdí, že o termíne predčasných volieb mala jasno od začiatku, respektíve, podľa jej slov, čím skôr, tým lepšie pre Slovensko.

„V prvom rade pán Matovič, ktorý sa tých diskusií ani nezúčastnil, hovorí o tom, že ja som september navrhla, čo je úplne absurdné, tak to vôbec nebolo. Bola to dohoda lídrov politických strán, ktorí hovorili o tom, že ak to nebude septembrový termín, tak zmenu ústavy ani neodsúhlasia,“ skonštatovala v Sobotných dialógoch RTVS.Má vskutku rozumný argument.  Úradnícky kabinet podľa nej pripadá do úvahy len v prípade, že aktuálna vláda zlyhá. „Ja nebudem hazardovať so 16 špičkovými odborníkmi,“ odmieta použiť najsilnejšiu páku, ktorú má vo svojich rukách.

Keďže HLAS- SD je aktuálne na čele rebríčka volebných preferencií, ohľadom termínu ide strane o veľa.  Peter Pellegrini  tvrdí, že prezidentka pri septembrovom termíne pochybila, no štafetu by podľa neho mala prebrať SaS.   „Netreba žiadne prezidentkine kroky. Len stačí, aby SaS a Richard Sulík povedali, že sa na tento marazmus nemienia pozerať,“ povedal.

Všetky zmeny v rozhodovaní o voľbách

  1. 12. – v parlamente padla vláda Eduarda Hegera
  2. 12. – prezidentka hovorí, že chce voľby do konca júna
  3. 1. – Čaputová pripúšťa, že bude akceptovať aj septembrový termín, len aby poslanci schválili zmenu ústavy, aby vôbec mohli byť
  4. 1. – vypršalo ultimátum, ktoré prezidentka dala poslancom, aby schválili voľby – poslanci sa dohodli na 30. septembri
  5. 2. – Čaputová verejne apeluje na poslancov, aby zmenili termín na jún, keďže sa na ten chaos nedá pozerať
  6. 3. – posledný možný termín na vyhlásenie predčasných volieb na 24. júna

ZDROJ: Facebook, redakcia, RTVS

ZDROJ FOTO: FB Zuzana Čaputová