Neľahké časy a krízy podľa prezidentky zvládneme, ak aj naďalej zachováme pokoj a rozvahu

Autor: Redakce
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje s príhovorom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Akceptáciou rozpínavej politiky Ruska sa mier nedosiahne. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v piatkovom mimoriadnom prejave pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Ako poznamenala, mier môže nastať okamžite, ak sa ruská armáda z Ukrajiny stiahne. Zároveň poďakovala občanom za súcit a solidaritu, ktoré prejavili voči ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Vyzvala ľudí, aby nepodliehali strachu. „Túto vojnu sme si neželali a do poslednej chvíle sa jej Západ aj samotná Ukrajina snažili zabrániť. Naše úsilie, naše kroky musia sledovať jediný cieľ, nastolenie spravodlivého mieru. Nehovorím to iba ako hlava štátu, ale aj ako občianka našej krajiny a matka dvoch detí,“ vyhlásila Čaputová.

Svojím rozsahom a charakterom sa táto agresia podľa prezidentky úplne vymyká z úrovne európskej civilizácie 21. storočia. Zdôraznila, že žiadna zámienka, žiadna výhovorka Kremľa nemôže ospravedlniť utrpenie, ktorému je východný sused Slovenska už rok denne vystavený.

Zdôraznila, že pravidlá a medzinárodné dohody musia platiť. „Inak by sme uznali, že platí hrubá sila a potom nemáme žiadnu záruku, že Rusko alebo iní agresori nenapadnú ďalšie krajiny, ktorým upierajú právo na samostatnú existenciu,“ upozornila. Zodpovední politici podľa nej nad tým nesmú privierať oči. Poukázala napríklad na Fínsko a Švédsko, ktoré po napadnutí Ukrajiny skončili svoju dlhodobú neutralitu a pre zvýšenie vlastnej bezpečnosti požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby nepodliehali strachu. Ako zdôvodnila, šikovný manipulátor dokáže spoznať, čoho sa bojíme a bude to využívať vo svoj prospech. Odmietla, že by slovenskí vojaci mali ísť bojovať na Ukrajinu. „Od začiatku veľmi jasne vravíme, že kým trvá ruská agresia, žiaden štát Severoatlantickej aliancie nevyšle svoje jednotky na Ukrajinu. Neurobí tak ani Slovensko. Politici, ktorí tvrdia opak, buď nerozumejú, ako naše spojenectvá fungujú, alebo vedome klamú,“ skonštatovala. Rovnako dementovala, že sa na Slovensku pripravuje mobilizácia.

Občania SR spolu s mimovládnymi organizáciami, cirkvami a súkromným sektorom ukázali ľudskú tvár Slovenska. „Tvár Slovenska, ktorému záleží na pomoci blížnemu, slabšiemu a v utrpení. Lebo je to v prvom rade pomoc ľuďom v nešťastí, našim susedom, s ktorými tu budeme spolunažívať bez ohľadu na politické garnitúry na jednej či druhej strane hraníc,“ načrtla. Neľahké časy a krízy podľa prezidentky zvládneme, ak aj naďalej zachováme pokoj a rozvahu, budeme sa riadiť pravdou a nepodľahneme strachu, lži a manipuláciám.

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook