Zazipsovaný Putin vo vaku na mŕtvoly, visí medzi českou a ukrajinskou vlajkou

Autor: Redakce
Nepriateľstvo voči Rusku prekonalo v Česku všetky medze, české ministerstvo vnútra sa vyhráža (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi, napísala v piatok moskovská tlačová agentúra Eurasia Daily. 


Reagovala tak na inštaláciu zobrazujúcu ruského prezidenta v čiernom vaku na mŕtvoly, ktorá sa objavila na sídle českého ministerstva vnútra. O tomto počine informoval osobne minister vnútra Vít Rakušan, upozornila ruská agentúra. Ukrajinské médiá, naopak, nápad ocenili. „Vieme, kto je náš priateľ, ktorý krváca aj za našu slobodu. A tiež vieme, kto je náš nepriateľ, a nenecháme ho ukradnúť pojem vlastenectva ani našu vlajku,“ napísal Rakušan na sociálnej sieti k fotografii zachytávajúcej inštaláciu, na ktorej sú popri Putinovi aj vlajky Česka a Ukrajiny.

 

Český minister podľa Eurasia Daily narážal na organizátorov piatkovej protivládnej demonštrácie v centre Prahy, ktorí okrem demisie vlády žiadajú, aby republika prestala poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine a začala rokovať s Ruskom o dodávkach lacného plynu. „Česko oficiálne odsudzuje Rusko za počínanie na Ukrajine a plne podporuje Kyjev. Okrem toho sa úroveň rusofóbie (nepriateľstvo k Rusku) v krajine zvyšuje každým dňom a všetci, ktorí nesúhlasia s oficiálnou politikou Prahy, sú vyhlasovaní za ‚ruskú piatu kolónu‘,“ dodala ruská agentúra.

Zobrazenie vaku na mŕtvoly, z ktorého vyčnieva Putinova hlava, ocenil denník Ukrajinska pravda ako skrášlenie ministerskej budovy v Prahe na Letnej. Dodal, že to nie je prvý prípad, keď českí predstavitelia tvrdo kritizujú ruského prezidenta. Konkrétne pripomenul, že ministerka obrany Jana Černochová sa na Putinove sedemdesiatiny nechala vyfotografovať v tričku s „odkazom“ oslávencovi, pričom triko darovala česká iniciatíva zbierajúca peniaze na zbrane pre Ukrajinu. „Budovu českého ministerstva vnútra ozdobili mŕtvym Putinom,“ napísal ukrajinský server Informator.ua a zdôraznil, že „Česko od začiatku ruskej invázie patrí medzi najväčších spojencov Ukrajiny“. Svedčí o tom podľa neho aj to, že Česko na Ukrajinu tento rok vyviezlo vojenské vybavenie za 47 miliárd českých korún a poskytlo Ukrajine pomoc vo výške 4,2 miliardy českých korún. Česko tiež vydalo viac ako 450 000 víz ukrajinským utečencom, poskytlo im prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu či na pracovný trh. Ukrajinská tlačová agentúra Unian v správe o inštalácii na budove českého ministerstva vnútra vyčíslila pomoc, ktorú český štát poskytol Ukrajine, na 4,2 miliardy dolárov (približne 103 miliárd Kč). „Zavesili Putina v vreci na mŕtvoly: České ministerstvo vnútra oslavuje deň nezávislosti,“ napísal server Dumskaja z juhoukrajin­skej Odesy.„Česi predviedli umenie vysokej diplomacie: v deň výročia vzniku Československa na svojom ministerstve vnútra vyvesili vlajky Česka a Ukrajiny a medzi nimi Putina vo vreci na mŕtvoly,“ poznamenal ruský kanál ok.ru pôsobiaci v sociálnych sieťach. Komentáre užívateľov obsahujú okrem iného výrazy „zvrhlíci“, „zvieratá“, „propaganda bez mozgu“ aj modlitby „Pane, odpusť im, nevedia, čo robia“. Na budove ministerstva vnútra v Prahe visí inštalácia, na ktorej je medzi českou a ukrajinskou vlajkou Putinova podobizeň vo vreci na mŕtvoly. Podľa Rakušanovho hovorcu Jakuba Veinlicha to má na základe iniciatívy ministra Rakušana a spolku Dekomunizácia vyjadrovať spojenie výročia vzniku samostatného Československa s odhodlaním brániť demokratické hodnoty zvrchovaného štátu.


ZDROJ: spravy.pravda.sk
ZDROJ FOTO: Twitter