Základné piliére právneho štátu ohrozené: Výzva politickým stranám od Demokratov

Autor: Lucia Peštová
Zdrfoj foto: FB Demokrati, Juraj Šeliga

Útoky na základné inštitúcie spravodlivosti, ktoré ochraňujú právny štát na Slovensku, zo strany Smeru a Hlasu sa stupňujú. Uviedol to predseda strany Demokrati Eduard Heger. Podľa Juraja Šeligu je kľúčové, aby demokratické politické strany jasne deklarovali svoje postoje k Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovanému trestnému súdu. Ich zrušenie by podľa Demokratov znamenalo faktický rozvrat právneho štátu a beztrestnosť pre obžalovaných, trestne stíhaných ale aj odsúdených predstaviteľov a nominantov strany Smer.

 

“ÚŠP a ŠTS sú pod obrovským tlakom od momentu, kedy začali vyšetrovať závažné podozrenia z korupcie politických nominantov vlád strany Smer. Robert Fico, Peter Pellegrini a ďalší hovoria sa vyhrážajú vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom, hovoria o manipulácii a snažia sa vykresliť seba ako obeť. Útoky sa v súčasnosti stupňujú po právoplatnom odsúdení viacerých nominantov Smeru,” povedal člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga s tým, že septembrové voľby rozhodnú o tom, ako bude vyzerať spravodlivosť na Slovensku.

“Kaľavský, Kučerka, Kováčik, ale aj Gašpar by nikdy nestáli pred spravodlivosťou, keby tu neboli čestní prokurátori a sudcovia z ÚŠP a ŠTS. Práve preto sme chceli tieto inštitúcie zakotviť do Ústavy. Smer, Hlas a Sme rodina to odmietli. To však neznamená, že sa vzdáme,” pripomenul Šeliga.

“Vyzývame demokratické politické strany, aby jasne povedali, čo chcú urobiť s ÚŠP a ŠTS. Vidíme, akým spôsobom sa KDH vykrúca, nevie nič povedať k zneužívaniu paragrafu 363 generálnym prokurátorom Žilinkom, nevedia nič povedať k spravodlivosti. Podporia zrušenie týchto inštitúcií, alebo pomôže ich zakotviť do Ústavy? Tá istá otázka platí aj pre Progresívne Slovensko. Zažil som hlasovanie, kde Progresívne Slovensko nepodporilo bezpečnostné previerky sudcov. A rovnako aj Richard Sulík, ktorý sa tajne stretáva so Žilinkom a Gučíkom. Tieto strany by mali voličom vyjasniť svoje postoje a jasne povedať, či sa postavia na ochranu ÚŠP a ŠTS alebo sa budú vykrúcať,” vyzval J. Šeliga.

“Strana Demokrati bude vždy stáť na strane spravodlivosti. Sme garanti toho, že ŠTS a ÚŠP budú zachované a spravodlivosť bude mať naďalej rozviazané ruky a bude môcť konať podľa faktov a dôkazov a nie podľa politickej objednávky. Na to potrebujeme, aby po voľbách vznikla pokojná a odborná vláda. Nechceme Slovensko ani rozkradnuté, ani rozhádané. Chceme Slovensko spravodlivé,” vyhlásil predseda Demokratov Eduard Heger.