Hnutie REPUBLIKA navrhuje riešenia pre problém s rastúcimi hypotékami

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Republika reprofoto

Zvyšujúce sa úrokové sadzby na hypotéky spôsobujú obavy desaťtisícom ľudí, ktorí sa budú musieť v nasledujúcich rokoch vysporiadať so značným nárastom mesačných splátok. Hnutie REPUBLIKA na čele s Milanom Uhríkom, sa rozhodlo vytvoriť ekonomické riešenia, ktoré by pomohli ľuďom aby minimalizovali vplyv týchto zmien na ich finančnú stabilitu. Miloš Sušarský a Viliam Ostrožlík, MBA, členovia odborných tímov hnutia, predstavili návrhy na predĺženie splácania a dočasnú reguláciu úrokových sadzieb na hypotéky, aby sa minimalizovali negatívne dopady na domácnosti. Taktiež navrhli poskytovanie bezplatnej právnej pomoci pre ľudí v ohrození straty svojho bývania.

Hnutie Republika má riešenie, ako sa dá vyhnúť príliš vysokým mesačným splátkam za hypotéky. Mesačné splátky hypoték sa očakávajú vzrásť v nasledujúcich mesiacoch v priemere 100-200€, čo môže pre mnohé rodiny znamenať značné finančné ťažkosti a dokonca hrozbu straty bývania. Hnutie REPUBLIKA v spolupráci s ekonomickým tímom prináša riešenia, ktoré by mohli pomôcť ľuďom zvládnuť tento náročný obdobie, a to s dôrazom na podporu občanov, nie ziskov zahraničných bánk.

Ing. Milan Uhrík, PhD. – predseda hnutia REPUBLIKA

Zvyšovanie úrokov na hypotékach je časovaná bomba. Od tohto a budúceho roka vzrastú desaťtisícom ľudí mesačné splátky za hypotéku v priemere o sto až dvesto eur, lebo úroky išli hore z 1 % na už takmer 5 %. Veľa ľudí to jednoducho nebude mať z čoho splácať a hrozí im, že im banky zoberú bývanie. Ekonómovia predpokladajú, že tieto zvýšené úrokové sadzby budú trvať zhruba ešte 2-3 roky. Preto sme s ekonomickým tímom hnutia REPUBLIKA pripravili riešenia, ako by štát vedel pomôcť. Samozrejme – pomôcť ľuďom, a nie pomôcť ziskom zahraničných bánk, ako to chcú liberáli.

JUDr. Ing. Miloš Sušarský, LL.M. – predseda Odborného tímu pre dopravu a výstavbu

Začnem tým najjednoduchším riešením, lebo viem, že štát na pomoc ľuďom s hypotékami nemá „vo vrecku“ potrebné stovky miliónov eur. Na druhej strane ľuďom v tomto krízovom období treba s vysokými splátkami pomôcť. Najrýchlejším a rozpočtovo nenáročným riešením je legislatívne zaviazať banky predĺžiť dobu splácania hypotéky, ak o to klient požiada. Napríklad ak niekomu výrazne stúpne splátka hypotéky, tak banka bude povinná akceptovať klientovu žiadosť o predĺženie doby splácania, vďaka čomu mesačná splátka poklesne na znesiteľnú úroveň.

Ing. Viliam Ostrožlík, MBA – predseda Odborného tímu pre financie a rozpočet

Komplexnejším riešením v boji proti drahším hypotékam je dočasná regulácia hypotekárnych úrokových sadzieb na znesiteľnej úrovni. Túto úroveň môže stanovovať Národná banka Slovenska, ktorá vidí, aké sú reálne náklady a zisky komerčných bánk. Navyše, tým čo to najviac potrebujú, napríklad mladým rodinám, by štát mohol pomôcť ešte dodatočnou bonifikáciou. Tak, aby za hypotéku platili zhruba to čo predtým.

Samozrejmosťou musí byť aj poskytovanie bezplatnej právnej pomoci ľuďom, ktorí sa kvôli hypotékam dostanú do problémov s bankou a reálne hrozí, že by prišli o svoje bývanie.