Zachránia slovenské zdravotníctvo Demokrati? Chýbajú nám pediatri. Navrhujú otvorenie mimoriadnej schôdze v Národnej rade SR

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Slovenské zdravotníctvo stojí pred hrozbou totálneho kolapsu, a preto strana Demokrati prišla so štedrou ponukou na otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu. Listom Úradu vlády SR deklarovali podporu pre otvorenie schôdze, ktorá sa bude venovať situácii s pediatrami.  Líderka strany, Andrea Letanovská, uviedla, že ponúkajú 15 poslancov na otvorenie schôdze a spoluprácu pri prijímaní opatrení na záchranu situácie.

 

Podľa Letanovskej je situácia v ambulantnom sektore kritická, a to najmä vzhľadom na vysoký vek ambulantných lekárov a pediatrov. Stovky pediatrov dali výpovede z ambulantných pohotovostných služieb, aby vyslali jasný signál ohľadom preťaženosti a zhoršujúcich sa podmienok.

Strana Demokrati označuje riešenie situácie v ambulantnom sektore za svoju prioritu a plánuje napríklad postaviť 200 nových ambulancií. Zároveň však podporujú opatrenia kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora, ktoré by mohli priniesť okamžitú úľavu a riešenia tejto kritické situácie.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič avizoval na rokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu, že sa budú riešiť možnosti skrátenia ordinačných hodín ambulantných pohotovostí, aby sa zmierňovala záťaž na zdravotníkov a zabezpečovala dostupnosť služieb pre občanov.